Spadki cen na aukcji Fonterry. Potaniały wszystkie przetwory mleczne poza laktozą i masłem

W dniu 21 lutego 2017 roku na otwartej po raz 182 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT), po odnotowanej przed dwoma tygodniami zwyżce ceny ze wszystkich kontraktów terminowych, nastąpił jej spadek.

Spadki cen na aukcji Fonterry. Potaniały wszystkie przetwory mleczne poza laktozą i masłem
Malały ceny wszystkich przetworów mlecznych poza cenami laktozy i masła. Najsilniejsze zniżki zaobserwowano w odniesieniu do maślanki w proszku i kazeiny, podczas gdy ceny bezwodnego tłuszczu mlecznego i masła, tylko minimalnie odbiegały od wartości sprzed dwóch tygodni. Według FAMMU/FAPA, przeciętna cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych była mniejsza o 1,8% niż przed dwoma tygodniami i wyniosła 3,47 tys. USD/t, a także niższa o 32% od odnotowanego na początku lutego 2014 r. rekordu.
 
Ceny OMP (spotowe i ze wszystkich kontraktów terminowych), które sprzedawane było o 1,3% taniej niż na poprzednim przetargu, osiągnęły 2,57 tys. USD/t, gdzie za kontrakty na czerwiec i lipiec 2017 r. płacono nawet o ponad 7% mniej niż przed dwoma tygodniami. Za tonę tego przetworu mlecznego można było o 38 USD mniej niż przed miesiącem.
 
W tym samym czasie średnie ważone ceny jednej tony PMP osiągnęły cenę o 3,8% mniejszą wobec poprzedniej aukcji - 3,19 tys. USD/t, przy czym za kontrakty na marzec 2017 roku płacono nawet o niemal 5% mniej niż na poprzedniej aukcji.
 
Pełnotłuste mleko w proszku było w dalszym ciągu sprzedawane po cenie wyższej niż proszek odtłuszczony, gdzie różnica ta zmalała do 615USD/t. Na ostatniej aukcji nowozelandzkiego giganta odnotowano 5,5% obniżkę cen sera cheddar. Jego cena spadła do poziomu 3,59 tys. USD/t.
 
Następny przetarg platformy GlobalDairyTrade odbędzie się w dniu 7 marca 2016 r.


Tagi:
źródło: