| Autor: redakcja1

Indeks cen przetworów mlecznych nieznacznie w dół

Indeks cen przetworów mlecznych FAO w maju 2016 r. osiągnął pułap o 0,44% większy w odniesieniu do jego poziomu z marca 2016 r. i wynosił 128 punktów, co jest pierwszą od ponad pół roku zwyżką.

Indeks cen przetworów mlecznych nieznacznie w dół

Ceny przetworów mlecznych

Jak wskazuje FAMMU/FAPA, powodem wzrostu są zwiększające się w krajach Unii Europejskiej ceny pełnotłustego mleka w proszku i masła, a także zwyżka światowego popytu importowego na te towary. Zwyżkowały również ceny serów z Oceanii, chociaż światowe ceny odtłuszczonego mleka w proszku dalej pozostają na poziomie podobnym do ceny interwencyjnej w UE. Wartość indeksu cen przetworów mlecznych była w piątym miesiącu 2016 roku w granicy o 23,5% mniejszej niż w porównywalnym czasie 2015 r. Średnia wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za pięć pierwszych miesięcy 2016 r. osiągnęła wynik 134,56 punktu i była o 23,6% niższa niż w tym samym okresie 2015 roku.

Ceny cukru

Prawie 12% wzrost cen cukru odzwierciedla pogarszające się perspektywy produkcyjne w Indiach, które są drugim producentem cukru, a także niższą produkcję w Chinach, które zawyżały oczekiwany poziom dostaw krajowych. Dynamika wzrostu cen cukru została ograniczona przez najnowsze dane, które wykazują wysoką dostępność wywozową cukru w Brazylii będącej największym producentem i eksporterem cukru związaną z wyjątkowym urodzajem, gdyż są to drugie co do wielkości, największe zbiory w Brazylii w historii i oczekiwaniami mniejszego wykorzystania trzciny cukrowej do produkcji etanolu.
Ceny olejów roślinnych
1,8% zniżka cen olejów roślinnych z najwyższej wartości od sierpnia 2014 roku, nastąpiła głównie w wyniku niższych cen oleju palmowego, który jest najważniejszym produktem objętym indeksem. Nastąpiło to w związku ze słabszym niż się spodziewano zapotrzebowaniem importowym przede wszystkim z Chin, Indii i UE w połączeniu ze zwyżką podaży wysyłkowej w Malezji.

Ceny zbóż

Indeks cen zbóż zwiększył się jedynie o 1,6% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Dalej był mniejszy niż przed rokiem o 5,3%. Najbardziej wzrosły ceny kukurydzy, m.in. w wyniku słabego kursu amerykańskiego dolara. Sprzyjające warunki pogodowe i oczekiwania wysokich zapasów w nowym sezonie ograniczyły z kolei wzrosty międzynarodowych cen pszenicy. Globalne ceny ryżu były również nieco wyższe niż w kwietniu. Zwyżki przede wszystkim dotyczyły cen ryżu indica (długi).
Ceny mięs
Indeks cen mięs był w maju na poziomie o 2% większym niż w kwietniu. Rosły ceny wszystkich kategorii mięsa objęte indeksem. Najbardziej dynamicznie zwiększały się ceny wieprzowiny i mięsa owczego. Mniejsze wzrosty odnotowano na rynku wołowiny i drobiu. Szczególnie wzmożone zapotrzebowanie importowe z Azji napędzało zwyżki cen wieprzowiny. Natomiast ograniczone dostawy w Oceanii przyczyniły się do zwiększenia się cen eksportowych wołowiny i mięsa owczego.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!