| Autor: redakcja1

Światowe ceny żywności nadal spadają

W zeszłym miesiącu, indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 206 punktów i był o 2,82% mniejszy niż w analogicznym okresie 2013 roku kiedy to znalazł się na poziomie 211,9 punktu – podaje FAMMU/FAPA.

Światowe ceny żywności nadal spadają
Indeks ten był o ponad 1,83% niższy niż w maju 2014 r. Jest to trzeci spadek w ujęciu miesięcznym po odnotowanym najwyższym od dziesięciu miesięcy wyniku w marcu kiedy to było 213 punktów. Zaobserwowane spadki z wartości najwyższej od maja 2013 r. w największej mierze są wynikiem zniżki cen olejów roślinnych i zbóż, a to głównie z uwagi na korzystne perspektywy produkcyjne, podczas gdy w odniesieniu do cen przetworów mlecznych i cukru w czerwcu odnotowano mniej dynamiczne spadki, a ceny mięs minimalnie się zwiększyły.
 
Przeciętna wartość indeksu cen żywności FAO za 6 miesięcy 2014 roku roku jest o 2,57% mniejsza niż w analogicznym okresie 2013 r. i wynosi 208,43 punktu. Indeks cen przetworów mlecznych FAO w czerwcu osiągnął granicę o 1,03% niższą wobec jego poziomu z maja, wynosił 236,5 punktu, co było czwartym z rzędu spadkiem po obserwowanych na początku roku wzrostach.
 

Ceny przetworów mleczarskich
 

Znacznie mniej dynamiczny spadek niż w ubiegłych miesiącach może wskazywać na zbliżający się koniec spadkowego trendu cen produktów z tej kategorii. Spore znaczenie na rynek nadal wywiera wysoka podaż mleka w proszku, podczas gdy wzmożony popyt importowy na sery wpływa stabilizująco na cały indeks. Wartość indeksu cen produktów mlecznych była w czerwcu 2014 roku na poziomie o 4,01% mniejszym niż w analogicznym okresie 2013 r.
 
Średnia wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za pierwsze sześć miesięcy 2014 roku osiągnęła granicę 256,4 punktu i była o ponad 9,5% wyższa niż w analogicznym okresie 2013 roku.
 
Pomimo notowanego w ubiegłym miesiącu 0,5% spadku cen cukru na rynku nadal panują obawy, które wynikają przede wszystkim z doniesień o możliwości mniejszej produkcji niż wcześniej zakładano na skutek anomalii pogodowej El Nino. Już obecne wskazania mniejszych niż zazwyczaj opadów monsunowych mogą świadczyć o obniżeniu się produkcji cukru w Indiach będących drugim co do wielkości produkcji tego surowca kraju na świecie i głównym konsumentem tego produktu.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!