Unijni producenci mleka niezadowoleni z sytuacji na rynku

W dniu 23 stycznia 2017 r. protestujący w Brukseli rolnicy rozsypali z ciągników i ładowarek setki kilogramów mleka w proszku, które pokryły chodniki i fasady instytucji unijnych. Producenci mleka chcieli w ten sposób wywrzeć presję na UE, by ta efektywniej ich wspierała.

Unijni producenci mleka niezadowoleni z sytuacji na rynku
Farmerzy zwracali przez swoją manifestację uwagę na panującą w dalszym ciągu trudną sytuację na rynku nabiału w UE. Utrzymywali, że chcą aby ceny na rynku odzwierciedlały koszty produkcji.
 
Rozsypana "chmura" mleka w proszku miała symbolizować zmagazynowanych 400 tys. ton tego produktu, jakie nabyto od rolników, by ustabilizować rynek. Producenci obawiają się, że opróżnienie magazynów spowoduje teraz pogorszenie ich obecnej sytuacji. Rolnicy są przeciwni wprowadzonemu przez Komisję Europejską programowi interwencyjnego skupu mleka w proszku. W zamian chcieliby stałego instrumentu kryzysowego.
 
W tym samym czasie, w budynku Rady Europejskiej obradowali ministrowie rolnictwa, a kryzys na rynku mleka był jednym z tematów ich rozmów.
 
Z analiz Obserwatorium Rynku Mleka wynika, że jednym z najważniejszych problemów, który przyczynił się do powstania kryzysu na tym rynku, była nadprodukcja. Skup interwencyjny był tylko jednym z mechanizmów, w obrębie którego KE stara się poprawić sytuację. W 2016 roku w życie wszedł wart 500 mln EUR pakiet pomocowy, w ramach którego rolnicy byli zachęcani do ograniczenia produkcji. W zamian za to, że dostarczą mniej mleka, proponowano im rekompensatę finansową.

Czytaj dalej na najstępnej stronie...


Tagi:
źródło: