| Autor: redakcja1

Eksport przetworów mleczarskich z UE (I-VI 2015)

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w pierwszym półroczu br., w odniesieniu do tego samego okresu w roku minionym, o 9 proc. zwiększył się unijny eksport mleka w proszku, osiągając poziom 357 tys. t. W sporym stopniu wzrosły dostawy do Egiptu, Pakistanu, Japonii, Filipin, Bangladeszu, Wietnamu, Tajlandii oraz Meksyku - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Eksport przetworów mleczarskich z UE (I-VI 2015)
W stosunku do Egiptu, będącego drugim rynkiem zbytu OMP dla UE, w pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku wywóz był wyższy o 69 proc. i wyniósł blisko 35 tys. t. Jednocześnie aż o 30 proc. zmalała wysyłka do Algierii do 54,6 tys. t oraz do Chin – o 40 proc. do 25,5 tys. t.
 
Komisja Europejska spodziewa się, że w całym 2015 roku unijny eksport OMP wzrośnie do 760 tys. t i będzie o prawie 17 proc. większy niż w 2014 roku. Tym samym Unia Europejska umocni swoją pozycję w globalnym eksporcie tego produktu. Aktualnie, wywóz OMP z krajów Wspólnoty stanowi 30 proc. światowego wolumenu handlu tym produktem.
 
W przypadku PMP przewidywany jest minimalny, bo jedynie 2 proc. wzrost unijnego wysyłki w odniesieniu do 2014 roku do 397 tys. t. Komisja Europejska jako główną przyczynę tak nieznacznej zwyżki wskazuje obserwowany w ostatnim półroczu spadek dostaw do Algierii o 57 proc. z 50,4 tys. ton do 27,7 tys. t oraz Angoli, Nigerii i Chin – w sumie o 30 proc. Niemniej jednak w tym samym czasie znacząco zwiększył się eksport PMP do Omanu i Arabii Saudyjskiej odpowiednio o 27 proc. i o 61 proc.
 
W stosunku do pierwszego półrocza roku minionego zmalała wysyłka serów z UE na rynki pozaunijne o 10 proc. Silny wzrost wystąpił w przypadku dostaw do Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Korei Południowej. Eksport serów do tych krajów wyniósł 114,2 tys. ton i był prawie o 40 proc. większy niż w tym samym okresie w 2014 roku. Największa zmiana wystąpiła wobec Korei Południowej o 108 proc. Ocenia się, że korzystny wpływ na sprzedaż do tego kraju w ostatnich latach może mieć umowa o wolnym handlu z UE, która obowiązuje od 1 lipca 2011 r. i wyeliminowała koreańskie taryfy przywozowe na artykuły rolno-spożywcze z UE.
 
W omawianym czasie eksport masła wyniósł 68,6 tys. ton i był o 9 proc. wyższy w skali roku. Wzrost ten nastąpił głównie za sprawą zwiększonej sprzedaży do Egiptu, Arabii Saudyjskiej i USA. W pierwszym półroczu 2015 roku UE dostarczyła do Egiptu i Arabii Saudyjskiej w sumie 16,77 tys. t masła, a więc prawie 5-krotnie więcej w tym samym okresie roku 2014. W odniesieniu do eksportu do USA zwyżka ta była nieco mniejsza i wyniosła 78 proc., w konsekwencji czego w pierwszych sześciu miesiącach br. UE dostarczyła do tego kraju 6,9 tys. ton tego produktu.
 
Komisja Europejska spodziewa się, że pomimo rosyjskiego embargo na import, eksport masła w całym 2015 r. wzrośnie o 10 proc. w stosunku do 2014 r. i wyniesie 150 tys. t. Obniżkę sprzedaży mleka i przetworów mlecznych do Rosji europejscy eksporterzy starają się zrekompensować za pomocą zwiększonej sprzedaży do krajów trzecich, co w odniesieniu do masła, biorąc pod uwagę pierwsze półrocze br., przyniosło oczekiwane wyniki, gdyż wywóz masła był o ponad 6 tys. t wyższy niż w pierwszych sześciu miesiącach minionego roku.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!