| Autor: redakcja1

Zbiory buraków cukrowych i ceny cukru

W pierwszej połowie grudnia br. zostaną zakończone zbiory buraków cukrowych, które są opóźnione z uwagi na duże opady.

Zbiory buraków cukrowych i ceny cukru
Trudności ze zbiorami wystąpiły na plantacjach charakteryzujących się ciężkimi glebami lub były położone na podmokłych gruntach. Duża zawartość wody w glebie i niewielka liczba słonecznych dni niekorzystnie wpływały na zawartość cukru w korzeniach.
 
Powierzchnia uprawy wynosi 226 tys. ha, a plony są prognozowane na 650 dt/ha. W związku z tym ocenia się, że zbiory mogą przekroczyć 14,5 mln ton, a produkcja cukru może wzrosnąć do 2,1 mln ton. Jak wynika z danych GUS w okresie wrzesień-październik br. produkcja cukru wyniosła 924 tys. ton i była o 6,1% większa niż przed rokiem.
 
Jak podaje Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, produkcja będzie wyższa od zapotrzebowania rynku wewnętrznego, które jest oceniane na 1,75 mln ton. W wyniku czego konieczny będzie duży eksport cukru w 2018 r. Na krajowym rynku maleją ceny cukru, a decydują o tym stosunkowo niskie ceny cukru białego na świecie oraz duża produkcja w kampanii 2017/2018. W październiku br. ceny zbytu cukru w workach zmalały o 14,5% do 1,88 zł/kg. Ceny te były o 26% mniejsze niż przed rokiem.
 
Ceny zbytu cukru paczkowanego spadły w porównaniu z wrześniem br. o 13,9% do 1,80 zł/kg i były aż o 33,6% niższe niż przed rokiem. Ceny cukru workowanego są wyższe od cen cukru konfekcjonowanego, gdyż przemysł spożywczy zgłasza większe zapotrzebowanie niż gospodarstwa domowe. Cena detaliczna w październiku br. wyniosła 2,92 zł/kg i była mniejsza o 2,0% niż przed miesiącem oraz o 7,9% niż w październiku 2016 r.
 
Głęboki spadek cen zbytu na krajowym rynku będzie miał niekorzystny wpływ na sytuację finansową przemysłu cukrowniczego i dochodowość uprawy buraków cukrowych, gdyż ceny skupu zawarte w umowach kontraktacyjnych są zależne od cen cukru.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!