| Autor: redakcja1

Zgoda dla zmian w rolnictwie ekologicznym

W dniu 15 grudnia 2014 roku w Brukseli podczas spotkania Rady ds. Rolnictwa większość Ministrów Rolnictwa opowiedziało się za tym, żeby sporna kwestia zmian prawnych dla rolnictwa ekologicznego nie została zaniechana – podaje FAMMU/FAPA.

Zgoda dla zmian w rolnictwie ekologicznym

Zmiany w rolnictwie ekologicznym

Stanowisko Rady związane było z przeciekiem informacyjnym, według którego KE miałaby w 2015 odejść od proponowanych przez nią w marcu tego roku zmian w sektorze ekologicznym w wyniku dużego oporu ze strony uczestników rynku, a także z braku możliwego do przewidzenia porozumienia.

Wśród państw członkowskich jest spora zgodność względem korekty proponowanych zmian w tym: pozwolenie farmerom na prowadzenie w swoim gospodarstwie równolegle rolnictwa ekologicznego i tradycyjnego oraz utrzymanie aktualnych zasad, umożliwiających stosowanie nie ekologicznych zwierząt, nasion oraz pasz, co z kolei zostało odnotowane w raporcie o postępie w zbliżeniu stanowisk zaaprobowanym przez włoską „prezydencję” 15 grudnia br.

W dokumencie tym zawarte jest 10 kwestii, w których jest duża zgodność pomiędzy państwami członkowskimi z naciskiem na utrzymanie wybranych starych zasad, redukcję biurokracji, wprowadzenie oznaczeń handlowych na produkty wolne od GMO, wyłączenie niektórych kategorii pośredników z kontroli, eliminację obowiązku wprowadzenia systemu zarządzania środowiskiem.

Niemniej jednak, ostatecznie Komisja w ujawnionym planie wytycznych działań na 2015 rok z 16 grudnia br. zaliczyła plan zmian prawnych dla rolnictwa ekologicznego do kwestii, które porzuci jeśli nie dojdzie do porozumienia w przeciągu 6 miesięcy. Wtedy też zamierza zastąpić go nową inicjatywą.Tagi:
źródło: