| Autor: redakcja12

Ceny rzepaku nadal dość wysokie

Obecny sezon, tj. 2016/17 w pełni sprzyja dość wysokim cenom za rzepak na krajowym oraz światowym rynku. Przyczyną była jego niska produkcja, już od ostatnich czterech sezonów produkcja spada, w odniesieniu do roku 2015, zbiory w aktualnym sezonie są rzeczywiście niższe, tym samym dając wynik spadku o 20%.

Początek sezonu rozpoczął się około 10% sprzedażą rzepaku drożej, obecnie, za tonę rzepaku należy zapłacić około 1850 zł. Prognozy ostatnich tygodni wskazują na stabilizację w kwestii podwyższonych cen na terenie Polski, z kolei na rynku światowym nastąpił lekki spadek cen.
 
Warto podkreślić, że prognozy na kolejne sezony są sprzyjające i można tutaj mówić o wzroście produkcji w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jednak ze względu na zmienną i ciężką pogodę oraz warunki atmosferyczne, np. przymrozki, dużą wilgoć czy padający śnieg, zbiory polskiego rzepaku mogą być niestety mniejsze. Nie zmienia to jednak faktu, że produkcja rzepaku w Polsce wzrośnie o 30% w odniesieniu do poprzedniego sezonu.
 
Prognozy na sierpień wskazują, że za tonę rzepaku trzeba będzie zapłacić około 1600 zł.


Tagi:
źródło: