Gdy kwitnie rzepak

Jest druga połowa kwietnia. Zbliża się kwitnienie rzepaku ozimego. To newralgiczny moment dla tej uprawy i okres wzmożonego wysiłku plantatorów. Rośliny narażone są na infekcje chorób grzybowych, jak i na ataki szkodników. Nasze reakcje na te zagrożenia zdeterminują kondycję plantacji, jej zdrowotność. Trafne decyzje podjęte na tym etapie produkcji przyniosą satysfakcjonujące rezultaty. Zaważą na rentowności. Ochrona fungicydowa i insektycydowa to aktualnie priorytet. To także ostatni moment na wybór strategii i wariantu zwalczania patogenów i szkodników. Na szczęście istnieją skuteczne narzędzia, dzięki którym w prosty sposób można utrzymać plantację wolną od chorób.

Gdy kwitnie rzepak
Trzeba dziaÅ‚ać zapobiegawczo, by utrzymać wysoki poziom zdrowotnoÅ›ci. Jeżeli na polach pojawiÄ… siÄ™ patogeny chorobotwórcze, należy bezzwÅ‚ocznie interweniować. Aby skutecznie walczyć z chorobami, należy regularnie przeprowadzać lustracje. W przypadku wystÄ…pienia pierwszych objawów zastosować efektywny preparat, zawierajÄ…cy zestaw substancji aktywnych, na które patogen nie jest uodporniony.

Kwitnienie to okres korzystny dla rozwoju infekcji. Trzy gÅ‚ówne zagrożenia chorobotwórcze w tym newralgicznym okresie to:

Zgnilizna twardzikowa

Sprzyja jej wysoka wilgotność powietrza oraz gleby i opadajÄ…ce pÅ‚atki kwiatowe. PozostajÄ… one w rozwidleniach Å‚odyg i u nasady liÅ›ci rzepaku, stwarzajÄ…c komfortowe warunki dla rozwoju grzyba. Na Å‚odygach powstajÄ… jasne plamy z nalotem biaÅ‚ej, watowatej grzybni. Plamy te obejmujÄ… caÅ‚y obwód Å‚odygi, a w jej wnÄ™trzu tworzÄ… siÄ™ czarne skleroty (formy przetrwalnikowe). Zgnilizna twardzikowa jest chorobÄ… odglebowÄ…. Za infekcjÄ™ pierwotnÄ… odpowiedzialne sÄ… sklerocja, które potrafiÄ… zalegać w glebie nawet do15 lat. Już 1% porażonych grzybem roÅ›lin nakazuje zastosowanie odpowiedniego fungicydu. To próg szkodliwoÅ›ci tej choroby.

Czerń krzyżowych

Zimuje w formie zarodników przetrwalnikowych najczęściej w resztkach pożniwnych roÅ›lin pozostawionych po zbiorze na polu, w samosiewach rzepaku, a także w chwastach z rodziny kapustowatych. Pierwotnym źródÅ‚em infekcji sÄ… także nasiona. W okresie wegetacji zarodniki konidialne grzyba przenoszone sÄ… przez wiatr i wodÄ™. Grzyb poraża roÅ›liny w trakcie caÅ‚ego okresu wegetacyjnego. Na liÅ›ciach rzepaku pojawiajÄ… siÄ™ koncentryczne, ciemnobrÄ…zowe plamy z jaÅ›niejszymi i ciemniejszymi przebarwieniami. Z liÅ›ci choroba rozprzestrzenia siÄ™ na pÄ™d gÅ‚ówny i pÄ™dy boczne. Plamy wystÄ™pujÄ… też na Å‚odydze. Rozwojowi choroby sprzyja duża wilgotność powietrza i temperatura powyżej 20°C. 

Szara pleśń

Rozwija siÄ™ w podobnych warunkach. Jej objawy to szary, pylÄ…cy nalot pojawiajÄ…cy siÄ™ na wszystkich organach nadziemnych roÅ›liny.

Aby skutecznie zredukować rozwój tych patogenów należy wybrać odpowiedni fungicyd. Ważne, by byÅ‚ przeznaczony do zwalczania caÅ‚ego spektrum chorób, a nie tylko wybranej. Na rynku dostÄ™pnych jest tylko kilka speÅ‚niajÄ…cych to kryterium produktów. Skutecznym jest Propulse 250SE. Åšrodek zawiera dwie substancje czynne: fluopyram i protiokonazol.

Pierwsza z nich cechuje siÄ™ bardzo wysokÄ… efektywnoÅ›ciÄ… w zwalczania chorób rzepaku. Druga z kolei wykazuje podobny efekt stymulacji roÅ›lin jak strobiluriny. Ma pozytywny wpÅ‚yw na fizjologiÄ™ roÅ›liny. Synergia ich dziaÅ‚ania wpÅ‚ywa na uzyskanie bardzo dobrych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci zwalczania podstawowych chorób okresu kwitnienia, wystÄ™pujÄ…cych w rzepaku. ZaletÄ… rozwiÄ…zania jest szerokie okno aplikacyjne (BBCH 57-69) oraz zmniejszone ryzyko osypywania siÄ™ nasion przed oraz w trakcie zbioru.

Producenci fungicydów na ogóÅ‚ zalecajÄ… użycie tego typu preparatów w jednej dawce, w terminie od fazy luźnego kwiatostanu do koÅ„ca fazy kwitnienia, najczęściej w fazie opadania pÅ‚atka. Jednak praktyka rolnicza czÄ™sto pokazuje jej podziaÅ‚ na dwie mniejsze. Zastosowanie â…“ dawki na poczÄ…tku kwitnienia, a pozostaÅ‚ej jej części pod koniec, gdy roÅ›liny przekwitajÄ…. Rolnicy czÄ™sto Å‚Ä…czÄ… te zabiegi z zastosowaniem insektycydów. Pierwszy oprysk przeprowadzajÄ… wspólnie z tym przeciwko sÅ‚odyszkowi i chowaczom, zwÅ‚aszcza czterozÄ™bnemu, a drugi z tym przeciw pryszczarkowi i chowaczowi podobnikowi. Taki manewr wydÅ‚uża dziaÅ‚anie zarówno fungicydu, jak i insektycydu.

Ochrona Å‚anu rzepaku w okresie kwitnienia jest dziaÅ‚aniem obligatoryjnym. Zastosowanie skutecznego preparatu zwalczajÄ…cego peÅ‚ne spektrum chorób nie tylko pozytywnie wpÅ‚ynie na wysokość plonu, ale także poprawi jego jakość.


Tagi:
źródło: