Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Jak skutecznie zwalczać szkodniki rzepaku? [video]

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ze szkodnikami rzepaku problem jest od zawsze, ale od kilku lat stanowią jeszcze większe...

Ze szkodnikami rzepaku problem jest od zawsze, ale od kilku lat stanowią jeszcze większe zagrożenie przede wszystkim na jesieni. Pchełki, śmietki, gnatarz, czy tantnisie mogą pogorszyć rozwój rzepaków, wpłynąć negatywnie na ich zdrowotność i przygotowanie do zimy.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


- Jesienią do najgroźniejszych szkodników zaliczamy pchełkę ziemną, pchełkę rzepakową, śmietkę kapuścianą, ale także gnatarza rzepakowego czy tantnisia krzyżowiaczka. Lista szkodników może być dłuższa, ponieważ ich pojaw zależy od warunków pogodowych. Bardzo prostym narzędziem, które powinno być niezastąpione na każdym polu rzepaku jest żółte naczynie. Wystawienie na plantacji takiego przedmiotu daje nam informacje, jakie gatunki owadów mogą już nalatywać na pole. Najlepsze efekty możemy uzyskać podczas monitorowaniu nalotów śmietki, chowaczy czy pchełek – zauważa Paweł Talbierz, Crop Manager z firmy Chemirol.

W przypadku pchełek ziemnych, szkody wywołują chrząszcze wyjadające w liścieniach i liściach młodych roślin wgłębienia i otwory. Liczne występowanie chrząszczy w okresie wschodów może spowodować zupełne zniszczenie roślin.
 
Z kolei pchełka rzepakowa to największa pchełka spośród występujących na rzepaku. Jej larwy żerują w głównych nerwach i ogonkach liściowych, następnie w nasadowej części łodygi i w szyjce korzeniowej. Najgroźniejsze w skutkach jest żerowanie niszczące stożek wzrostu, powodujące z reguły zamieranie roślin. Uszkodzone rośliny łatwiej przemarzają i zamierają, co dosyć często mylnie przypisywane jest słabej mrozoodporności rzepaku.
 
Zdaniem Pawła Talbierza - W ostatnich latach najgroźniejszym szkodnikiem stała się śmietka kapuściana. Straty spowodowane żerowaniem larw tego owada mogą być zróżnicowane i sięgać nawet do 100%! Najgorsze jest to, że nawet małe szkody mogą mocno wpłynąć na osłabienie rozwoju i przezimowania rzepaków.
 
Niemniej jednak śmietka kapuściana jest muchówką, której ostatnie pokolenie nalatuje na plantacje od września do początku listopada. To właśnie te pokolenie jest najgroźniejsze dla rzepaku.
 
- Jesienią bardzo często objawy żerowania śmietki mylone są z niedoborem azotu i fosforu w glebie - zwraca uwagę Talbierz.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Ceny jabłek w górę
 • Ceny jabłek w górę

  Już teraz niektóre odmiany jabłek takie jak Szara Renta/Boskop, Cortland czy Lobo sprzedawane są, w ofercie hurtowej, w cenie mandarynek czyli od 3,5 do 4,5 zł za kilogram.
 • play Cena rzepaku 2017/2018
 • Cena rzepaku 2017/2018

  Początek roku to dobry czas na podsumowanie rynków oraz przedstawienie wstępnych prognoz. To dobry moment na omówienie czynników, które mogą wpłynąć na cenę rzepaku w 2018 roku.
 • Na globalnym rynku rzepaku nastąpi wzrost zbiorów
 • Na globalnym rynku rzepaku nastąpi wzrost zbiorów

  Ze wstępnych prognoz opublikowanych przez Oil World, Strategie Grains i USDA wynika, że po trzech latach zniżek, w 2017 r. nastąpi zwyżka zbiorów rzepaku w UE-28, ale nie będzie on bardzo...
 • Copa Cogeca i FBZPR o neonikotynoidach
 • Copa Cogeca i FBZPR o neonikotynoidach

  Podczas wydarzenia zorganizowanego pod patronatem posła do PE, Czesława Siekierskiego, podkreślano wpływ zakazu użycia neonikotynoidów na unijne systemy upraw.
 • Zmiany w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin
 • Zmiany w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin

  Ustawa wprowadza nowe rozwiązania w relacjach pomiędzy hodowcami oraz organizacjami hodowców, a posiadaczami gruntów rolnych oraz organizacjami posiadaczy gruntów rolnych, w zakresie pobierania...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl