| Autor: mikolaj

Jak skutecznie zwalczać szkodniki rzepaku? [video]

Ze szkodnikami rzepaku problem jest od zawsze, ale od kilku lat stanowią jeszcze większe zagrożenie przede wszystkim na jesieni. Pchełki, śmietki, gnatarz, czy tantnisie mogą pogorszyć rozwój rzepaków, wpłynąć negatywnie na ich zdrowotność i przygotowanie do zimy.

- Jesienią do najgroźniejszych szkodników zaliczamy pchełkę ziemną, pchełkę rzepakową, śmietkę kapuścianą, ale także gnatarza rzepakowego czy tantnisia krzyżowiaczka. Lista szkodników może być dłuższa, ponieważ ich pojaw zależy od warunków pogodowych. Bardzo prostym narzędziem, które powinno być niezastąpione na każdym polu rzepaku jest żółte naczynie. Wystawienie na plantacji takiego przedmiotu daje nam informacje, jakie gatunki owadów mogą już nalatywać na pole. Najlepsze efekty możemy uzyskać podczas monitorowaniu nalotów śmietki, chowaczy czy pchełek – zauważa Paweł Talbierz, Crop Manager z firmy Chemirol.

W przypadku pchełek ziemnych, szkody wywołują chrząszcze wyjadające w liścieniach i liściach młodych roślin wgłębienia i otwory. Liczne występowanie chrząszczy w okresie wschodów może spowodować zupełne zniszczenie roślin.
 
Z kolei pchełka rzepakowa to największa pchełka spośród występujących na rzepaku. Jej larwy żerują w głównych nerwach i ogonkach liściowych, następnie w nasadowej części łodygi i w szyjce korzeniowej. Najgroźniejsze w skutkach jest żerowanie niszczące stożek wzrostu, powodujące z reguły zamieranie roślin. Uszkodzone rośliny łatwiej przemarzają i zamierają, co dosyć często mylnie przypisywane jest słabej mrozoodporności rzepaku.
 
Zdaniem Pawła Talbierza - W ostatnich latach najgroźniejszym szkodnikiem stała się śmietka kapuściana. Straty spowodowane żerowaniem larw tego owada mogą być zróżnicowane i sięgać nawet do 100%! Najgorsze jest to, że nawet małe szkody mogą mocno wpłynąć na osłabienie rozwoju i przezimowania rzepaków.
 
Niemniej jednak śmietka kapuściana jest muchówką, której ostatnie pokolenie nalatuje na plantacje od września do początku listopada. To właśnie te pokolenie jest najgroźniejsze dla rzepaku.
 
- Jesienią bardzo często objawy żerowania śmietki mylone są z niedoborem azotu i fosforu w glebie - zwraca uwagę Talbierz.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: