| Autor: redakcja1

Na plantacjach rzepaku ozimego pojawiły się chrząszcze słodyszka rzepakowego

Na plantacjach rzepaku ozimego pojawiły się chrząszcze słodyszka rzepakowego. Jak podkreśla Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z tym szkodnikiem oraz o dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się chrząszcza.

Na plantacjach rzepaku ozimego pojawiły się chrząszcze słodyszka rzepakowego

Słodyszek rzepakowy

Gdy temperatura powietrza przekroczy 15 st. C, a rzepak jeszcze nie zakwitnie, to w tym okresie na plantacje przylatują chrząszcze słodyszka rzepakowego. Największe szkody w rzepaku powodują chrząszcze, które wgryzają się do pąków kwiatowych, wydrążając ich część, aby dostać się do pyłku kwiatowego. W ten sposób uszkodzone pąki żółkną, usychają i odpadają pozostawiając tylko szypułki kwiatowe.

Jeżeli zatem na uprawach pojawi się 1-2 chrząszczy na 1 roślinie w stadium zwartego kwiatu czy 3-5 chrząszczy na 1 roślinie w stadium luźnego kwiatostanu to znaczy, że należy wykonać zabieg przy użyciu środków ochrony roślin.


Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą. Szkodnika można ograniczyć poprzez stosowanie odpowiedniej agrotechniki, izolacji przestrzennej od innych krzyżowych roślin i warzyw kapustnych oraz doboru odmian późno wznawiających wegetację na wiosnę.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez tego szkodnika znajdują się w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, dolnośląskim, małopolskim, podkarpackim, a także w lubelskim.Tagi:
źródło: