| Autor: redakcja1

Na giełdowym rynku oleistych rzepak, soja i Canola w górę (16-20.02.2015)

Na giełdzie Matif w Paryżu rzepak w kontrakcie majowym przez tydzień podrożał o 0,3% do 357,5 Euro/t w stosunku do 357,8 Euro/t (-0,1%) przed dwoma tygodniami – podaje FAMMU/FAPA.

Na giełdowym rynku oleistych rzepak, soja i Canola w górę (16-20.02.2015)

Notowania rzepaku

Ceny rzepaku przez ostatnie 2 tygodnie były w granicy 357-358 Euro/t. W zeszłym tygodniu rzepak w niewielkim stopniu wspierało umocnienie soi w Chicago, jakkolwiek rynek jest sporo rozchwiany. Część producentów wstrzymuje się ze sprzedażą licząc, że jeszcze przed nowymi zbiorami ceny się zwiększą, ale czynniki fundamentalne wskazują raczej na presje podaży na ceny. Na rynku rzeczywistym europejski rzepak tylko minimalnie podrożał, a soja w Rotterdamie mocniej umocniła swoją wartość.

Notowania Canoli

W Kanadzie na umocnienie wartości Canoli w Winnipeg na najbliższe terminy wpłynęły: popyt eksportowy generowany przez Chiny będącego największym odbiorcą kanadyjskiego rzepaku, wzmożone zakupy kontraktów przez fundusze powiernicze oraz zakupy przetwórców. Poza tym nastroje w Chicago wspierały Canolę, w wyniku czego, w czwartek zwiększyła się wartość kontraktów do najwyższego poziomu od 7 i pół miesiąca. Kanadyjska Canola w obrębie tygodnia w kontrakcie na marzec tego roku zdrożała o 2,2% do 473,5 CAD/t w doniesieniu do 458,7 CAD/t przed dwoma tygodniami.

Notowania soi

W Chicago marcowy kontrakt terminowy na soję umocnił się o 2,4% do 370,1 USD/t, podobnie kontrakty na dalsze terminy. Przez ostatnie 2 tygodnie kontrakty na soję odnotowały wzrost w tym marcowy o 2,6% z wcześniejszych 360,5 USD/t.

 

Pomimo ogromnej podaży soi na świecie kontrakt na najbliższy termin umocnił się do poziomu najwyższego od 5 tygodni za sprawą nowych prognoz USDA, które przewidują w Stanach Zjednoczonych o 0,08 mln ha mniejsze zasiewy soi pod zbiory w 2015 roku.

 

Utrzymują się znakomite szacunki zbiorów soi w Ameryce Południowej i na świecie w sezonie 2014/2015, ale minimalnie gorsze perspektywy zbiorów na następny sezon spowodowały okresowe umocnienie.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!