| Autor: redakcja1

PE przeciwko importowi soi GMO odpornej na Glifosat

Parlament Europejski na sesji w Strasburgu przegłosował nie wiążącą rezolucję odnoszącą się do sprzeciwu, aby KE arbitralnie zatwierdziła 3 odmiany soi GMO odporne na stosowanie herbicydu Roundup zawierającego substancję czynną glifosat.

PE przeciwko importowi soi GMO odpornej na Glifosat

Jak podała FAMMU/FAPA, chodzi o produkty: FG72 (firma Bayer - toleruje isoxaflutol i glifosat), MON87708xMON89788 (firmy Monsanto – toleruje glifosat i dicamba) oraz MON87705xMON89788 (firma Monsanto).

Wezwanie PE wynika z ostrożności względem efektów używania glifosatu, co potwierdziła WHO. Wcześniej, czyli 21 stycznia br. ComEnvi (Komitet ds. Środowiska PE) wystosował również identyczne żądanie względem Komisji. Jak wynika z danych PE Komisja nie powinna zezwolić na stosowanie w żywności i paszach soi tolerujących glifosat, gdyż Światowa Organizacja Zdrowia - WHO klasyfikuje tę substancję jako "prawdopodobnie rakotwórczą". Europosłowie zwracali uwagę też na to, że GMO zostało dopuszczone w UE bez poparcia państw członkowskich, a zatem bez zgody kwalifikowanej większości krajów członkowskich.Tagi:
źródło: