| Autor: redakcja1

Mniejsze zapasy i przerób rzepaku w UE

W obrębie czterech pierwszych miesięcy tego sezonu olejarnie państw członkowskich UE przerobiły 8,6 mln t nasion rzepaku, a wiec o 3 proc. mniej niż w tym samym czasie w 2014 r., który był pod kątem przerobu rekordowy - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Mniejsze zapasy i przerób rzepaku w UE

Bilans rzepaku w UE

Eksperci Oil World, w raporcie z 23 grudnia ub.r. podnieśli szacunki zbiorów rzepaku o 0,5 mln t w odniesieniu do wcześniejszej prognozy do 22,2 mln t. Wprawdzie w stosunku do rekordu odnotowanym w sezonie 2014/2015 unijna produkcja była o 9 proc. - 2,2 mln t mniejsza, choć względem sezonu wcześniejszego 2013/2014 większa o 4 proc. - 0,9 mln t.

Przywóz rzepaku do UE w obrębie czterech pierwszych miesięcy tego sezonu, ukształtował się w granicy 1 mln t, czyli takiej samej jak przed rokiem. Z Ukrainy sprowadzono 0,83 mln t nasion, a więc najmniej od kilku lat. Zwiększył się za to import z Australii do 60 tys. t.

Eksperci Oil World oceniają, że unijne zapasy nasion rzepaku na koniec października  2015 r. wyniosły 15,1 mln t, a zatem o 1,5-1,6 mln t mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej.

Z uwagi na spadek podaży rzepaku, w następnych miesiącach można spodziewać się właściwych dostosowań po stronie popytu. Nawet jeżeli sprawdzą się przewidywania Oil World związane ze zwyżką importu nasion do UE w okresie listopad 2015-czerwiec 2016 do 2,1 mln t, przy czym w tym samym okresie w sezonie poprzednim import wyniósł 1,6 mln t, to przerób nasion rzepaku zmaleje w skali roku. Eksperci Oil World szacują, że w omawianym czasie może być on mniejszy o 5 proc. Jeśli unijny import rzepaku będzie niższy od przewidywań, wówczas spadek przerobu będzie głębszy.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!