| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (6-10.03.2017)

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na maj tego roku w trakcie ostatniego tygodnia stracił na wartości 1,1% do 415 Euro/t względem 413 Euro/t przed dwoma tygodniami. Przez ostatnie 2 tygodnie majowe notowania wahały się w przedziale pomiędzy 410-420 Euro/t, aby w czwartek na zamknięciu znaleźć się na pośrednim poziomie 415 Euro/t m. in. w wyniku spadkowych nastrojów na rynku soi po raporcie USDA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (6-10.03.2017)

Notowania rzepaku


Wydaje się, że ostatnie wahania oznaczają ruch cen w trendzie bocznym. Nad rynkiem rzepaku „wisi” wielka światowa podaż soi. Ostatnie prognozy zbiorów rzepaku według różnych źródeł w br. w UE przewidują 7% zwyżkę zbiorów do 21,6 mln ton, a nawet 22 mln ton, co oznaczałoby poprawę perspektyw dla letnich zbiorów za sprawą korzystnej aury.
 
Przywóz rzepaku z Australii, która w tym sezonie ma być jego największym dostawcą powinien zostać zrealizowany, aby zaspokoić unijny popyt, jakkolwiek możliwe są problemy logistyczne z uwagi na spodziewany także duży eksport zbóż z tego kraju. Do pogorszenia nastrojów na giełdach przyczyniła się też silna redukcja cen ropy do 50 USD za baryłkę w wyniku szacunków wzrostu jej podaży wbrew cięciom OPEC. Rynek ropy wpływa bowiem na ceny olejów roślinnych ze względu popyt generowany przez przemysł biodiesla. Według FAMMU/FAPA, na rynku rzeczywistym przez tydzień staniały prawie wszystkie surowce oleiste, większość olejów oraz śrut w oczekiwaniu na jeszcze większą podaż soi.
 

Notowania Canoli
 

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie na marzec tego roku staniała o 0,5% do 529,5 CAD/t wobec 513,2 CAD/t przed 2 tyg. w wyniku zniżkowych nastrojów z rynku soi spowodowanych wzrostem prognoz zbiorów soi w Brazylii. Canolę wspierały ograniczona podaż rzepaku na kanadyjskim rynku.
 

Notowania soi
 

Marcowy kontrakt terminowy na soję w Chicago w obrębie tygodnia stracił wartość 2,6% do 367,5 USD/t, a przez 2 tyg. o 4,2 USD/t zatem soja kontynuowała redukcje cen. Czwartkowe notowania zmalały do wartości najmniejszej od 2 miesięcy pod wpływem wczorajszego raportu USDA, który ocenił, że podaż soi z Ameryki Południowej będzie wyższa niż przewidywano miesiąc wcześniej za sprawą większych przewidywań dla Brazylii o 4 mln ton do rekordowej ilości 108 mln ton.
 
Poprawiło to też szacunki jej rekordowej światowej produkcji oraz podaży. Ponadto w środę firma Conab podniosła wiosenne prognozy zbiorów soi w Brazylii ze 105,8 mln ton do 107,6 mln ton, co potwierdza i wzmacnia szacunki ogromnych zbiorów soi w Ameryce Południowej. Dalej zniżkowe nastroje przekładają się na globalny rynek oleistych. Jest duże prawdopodobieństwo ich kontynuacji, co nie wyklucza chwilowych, spekulacyjnych wahań.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!