| Autor: redakcja1

Polski handel śrutą rzepakową w Q1 2015

W pierwszym kwartale 2015 roku wyeksportowano znacznie więcej śruty rzepakowej z Polski niż w tym samym okresie rok wcześniej - podaje Bank BGŻ Paribas.

Polski handel śrutą rzepakową w Q1 2015

Eksport śruty rzepakowej z Polski

Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW), w trzech pierwszych miesiącach br. wysłano za granicę ponad 192 tys. t śruty, co oznacza 21-procentowy - o 34 tys. t wzrost kontyngentu. Wartość wywozu wyniosła 47,3 mln euro i była o 19 proc. większa w skali roku.
 

Najwięcej śruty rzepakowej, podobnie jak przed rokiem sprzedano do Hiszpanii i Niemiec. Kraje te dość znacząco zwiększyły zakupy śruty w Polsce - Hiszpania o 42 proc., a Niemcy o 47 proc. W wyniku czego ich udział w polskim wywozie wyniósł po 28 proc., przy czym rok wcześniej kształtował się na poziomie odpowiednio 24 proc. i 23 proc. Znaczne ilości śruty trafiły także do Irlandii, Szwecji i Francji. W sumie do tych 5 krajów w ujęciu wolumenowym trafiło 85 proc. śruty rzepakowej wysłanej z Polski.

Import śruty rzepakowej do Polski

Jeśli chodzi o import śruty rzepakowej do Polski, jego skala jest nieznaczna w zestawieniu z kontyngentem wywozu. W I kwartale 2015 roku przywóz tego surowca wyniósł niecałe 16 tys. t w stosunku do 18 tys. t rok wcześniej. Najwięcej śruty w minionym roku przywieziono z Ukrainy, Białorusi oraz z Niemiec. Udział tych krajów w ujęciu wolumenowym w polskim imporcie wyniósł odpowiednio 36 proc., 28 proc. i 23 proc.
 

Zeszłoroczne zbiory rzepaku w Polsce były rekordowo wysokie. Zdaniem GUS, wyniosły one 3,2 mln t i były o 21 proc. większe od produkcji w 2013 roku.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!