Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Polski handel zagraniczny nasionami roślin oleistych i produktami przetwórstwa

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W 2013 roku w polskim handlu nasionami oleistymi i produktami ich przetwórstwa tradycyjnie...

W 2013 roku w polskim handlu nasionami oleistymi i produktami ich przetwórstwa tradycyjnie dominował import – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wartość zakupów zmalała o 11% do 1,799 mld EUR w stosunku do roku 2012. W strukturze towarowej największy udział miały makuchy oleistych, czyli 74% w ujęciu ilościowym, przy czym 64% stanowiła śruta sojowa. Oleje roślinne stanowiły blisko 13% kontyngentu importu całej grupy. Znaczenie odgrywały także nasiona oleistych, które miały 11% udziałów, a margaryny 2%. Wartość sprowadzonych olejów zmniejszyła się o 11%, nasion o 29%, margaryn o 17%, z kolei śrut o około 4%.
 
W minionym roku zanotowano wzrost wartości eksportu grupy oleistych do 972,7 mln EUR, a więc o 48% więcej w stosunku do roku 2012 r., natomiast wolumen eksportu wzrósł w tym czasie o 55% do 1,980 mln ton. Do tych wyników pod kątem wartości sprzedaży przyczynił się głównie eksport nasion, olejów, śrut, a także w minimalnie niższym stopniu margaryn.
 
Należy odnotować ponad dwukrotny przyrost wartości oraz niemal trzykrotny ilości eksportowanych nasion. O 52% zwiększyła się wartość sprzedaży za granicę olejów, śrut o 48%, a jedynie margaryn zmniejszyła się o 4%. Wartość eksportu rzepaku zwiększyła się ze 122,3 mln Euro do około 308,8 mln Euro. W strukturze towarowej eksportu tej grupy produktów główny udział miały: śruty 36% w ujęciu ilościowym, nasiona - 39%, oleje roślinne - 19% oraz margaryny - 7%.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Powrót gęsiny na polskie stoły
 • Powrót gęsiny na polskie stoły

  Ogólnopolską kampanię promującą gęsinę pod hasłem "Na świętego Marcina najlepsza gęsina" na rynku polskim wszczął region kujawsko-pomorski, któremu firmują Instytut Zootechniki w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl