| Autor: redakcja1

Polski handel zagraniczny nasionami roślin oleistych i produktami przetwórstwa

W 2013 roku w polskim handlu nasionami oleistymi i produktami ich przetwórstwa tradycyjnie dominował import – podaje FAMMU/FAPA.

Polski handel zagraniczny nasionami roślin oleistych i produktami przetwórstwa
Wartość zakupów zmalała o 11% do 1,799 mld EUR w stosunku do roku 2012. W strukturze towarowej największy udział miały makuchy oleistych, czyli 74% w ujęciu ilościowym, przy czym 64% stanowiła śruta sojowa. Oleje roślinne stanowiły blisko 13% kontyngentu importu całej grupy. Znaczenie odgrywały także nasiona oleistych, które miały 11% udziałów, a margaryny 2%. Wartość sprowadzonych olejów zmniejszyła się o 11%, nasion o 29%, margaryn o 17%, z kolei śrut o około 4%.
 
W minionym roku zanotowano wzrost wartości eksportu grupy oleistych do 972,7 mln EUR, a więc o 48% więcej w stosunku do roku 2012 r., natomiast wolumen eksportu wzrósł w tym czasie o 55% do 1,980 mln ton. Do tych wyników pod kątem wartości sprzedaży przyczynił się głównie eksport nasion, olejów, śrut, a także w minimalnie niższym stopniu margaryn.
 
Należy odnotować ponad dwukrotny przyrost wartości oraz niemal trzykrotny ilości eksportowanych nasion. O 52% zwiększyła się wartość sprzedaży za granicę olejów, śrut o 48%, a jedynie margaryn zmniejszyła się o 4%. Wartość eksportu rzepaku zwiększyła się ze 122,3 mln Euro do około 308,8 mln Euro. W strukturze towarowej eksportu tej grupy produktów główny udział miały: śruty 36% w ujęciu ilościowym, nasiona - 39%, oleje roślinne - 19% oraz margaryny - 7%.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!