Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Produkcja rzepaku i spożycie tłuszczów roślinnych

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Po rekordowych zbiorach rzepaku w sezonie 2013/14 w bieżącym sezonie spodziewany jest ich...

Po rekordowych zbiorach rzepaku w sezonie 2013/14 w bieżącym sezonie spodziewany jest ich spadek do 68,6 mln ton - podaje Magdalena Bodył i Ewa Rosiak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Największa zniżka zbiorów oleistych przewidywana jest u kluczowych eksporterów rzepaku, a więc w Kanadzie z 18 do 15,8 mln ton, Australii z 4 do 3,5 mln ton i na Ukrainie z 2,5 do 2,1 mln ton. Niższe mogą być również zbiory w Indiach - spadek z 7,4 do 7,2 mln ton. Wyższe zbiory rzepaku przewiduje się w UE-28 z 21,2 do 22,4 mln ton, Chinach z 11,5 do 12 mln ton i USA z 0,9 do 1,2 mln ton.
 
W "wakacyjnym wydaniu" Rynku Rolnego podano także, że większe zbiory w UE-28 będą wynikały ze spodziewanej poprawy plonowania, a także minimalnego zwiększenia powierzchni uprawy rzepaku. W grupie czterech wiodących europejskich producentów prognozuje się wzrost zbiorów we Francji i Wielkiej Brytanii, a zniżkę w Niemczech i w Polsce.
 

Zbiory rzepaku w Polsce
 

Jak wynika z danych IERiGŻ-PIB tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce zmniejszą się do 2,4-2,5 mln ton, a więc o 6-9%, w wyniku obniżenia obszaru uprawy do 840 tys. ha, czyli o 9%. Plony rzepaku będą prawdopodobnie zbliżone do zeszłorocznych, a może nawet wyższe.
 
W spożyciu tłuszczów roślinnych w 2014 r. i w latach następnych przewiduje się kontynuację powolnego wzrostu konsumpcji tłuszczów roślinnych, głównie w wyniku coraz szerszego ich wykorzystania w przetwórstwie wtórnym. Nie prognozuje się sporego wzrostu bezpośredniego spożycia tłuszczów roślinnych w gospodarstwach domowych, gdyż jest ono wysokie i będzie podlegało nieznacznym zmianom.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl