| Autor: redakcja1

Prognozy bardzo wysokiej produkcji rzepaku na Ukrainie

Jak wynika z pierwszych, bardzo jeszcze wstępnych prognoz, tegoroczne zbiory rzepaku na Ukrainie mogą wynieść 2,6 mln t i być o prawie 24% większe niż rok wcześniej. Jest to najwyższy poziom odnotowany w obrębie ostatnich 10 lat.

Prognozy bardzo wysokiej produkcji rzepaku na Ukrainie
Wprawdzie sam wolumen produkcji nie jest wysoki, bo podobny do polskiego, niemniej Ukraina należy do czołowych globalnych eksporterów tego surowca, tj. jest trzeci po Kanadzie i Australii. W nadchodzącym sezonie sprzedaż zagraniczna rzepaku z Ukrainy może sięgnąć 2,4 mln t względem 2,2 mln t przewidywanych w tym sezonie i 1,0 mln t w sezonie 2015/2016.
 
Spora część rzepaku trafia na rynek unijny. Zdaniem Eurostatu, w 2017 r. kraje UE sprowadziły w sumie 1,8 mln t rzepaku z Ukrainy, ponad 2-razy więcej niż rok wcześniej, głównie z uwagi na większe zakupy dokonywane przez Holandię i Niemcy.
 
W przypadku Polski w 2017 r. Ukraina była trzecim dostawcą rzepaku – po Węgrzech i Czechach. Sam wolumen zakupów był jednak minimalny – z Ukrainy przywieziono 65,4 tys. t tego surowca, czyli o 62% mniej niż w 2016 r. Było to związane z zeszłorocznymi wysokimi zbiorami w kraju wynoszącymi 2,7 mln t. Tempo unijnego eksportu pszenicy jest sporo mniejsze niż przed rokiem, co przeciwdziała wzrostom cen tego zboża.


Tagi:
źródło: