| Autor: redakcja1

USDA: W bieżącym sezonie światowe zbiory roślin oleistych będą rekorodwe

Jak wynika z październikowego raportu USDA zbiory soi i roślin oleistych w bieżącym sezonie będą rekordowe.

USDA: W bieżącym sezonie światowe zbiory roślin oleistych będą rekorodwe
 

Zbiory soi

Perspektywy dla soi w sezonie 2014/2015 w najnowszej prognozie USDA w tym roku podobnie jak miesiąc wcześniej są nadal niezwykle optymistyczne. Niemniej jednak prognozowany jest wzrost zbiorów do rekordowej ilości 311,2 mln ton, a więc o 26,2 mln ton więcej niż w poprzednim sezonie, a także 0,07 mln ton więcej niż na początku września 2014 roku.

 
Zwiększyły się szacunki produkcji w Ameryce Północnej i Unii, ale zmalały w Chinach. W USA jesienne zbiory soi powinny być większe o 15,5 mln ton do rekordowego poziomu 106,9 mln ton, przy czym przez miesiąc to zwyżka o 0,37 mln ton.
 
USDA w ciągu miesiąca nie zmieniło szacunków zbiorów soi w Ameryce Południowej, czyli w Argentynie 55 mln ton wobec 54 mln ton przed rokiem, w Brazylii 94 mln ton w stosunku do 86,7 mln ton oraz Paragwaju 8,2 mln ton w odniesieniu do 8,1 ,mln ton rok wcześniej.
 
Większa podaż soi przełoży się na wzrost światowego eksportu ze 113,4 mln ton do około 115,4 mln ton. Zwiększą także zapasy soi pod koniec sezonu tego sezonu z 66,5 mln ton do 90,7 mln ton, co przez miesiąc oznacza wzrost o 5,9%.

Zbiory roślin oleistych na świecie

Globalna produkcja oleistych w sezonie 2014/2015 powinna wzrosnąć do rekordowych 528,4 mln ton, a więc to o 23,2 mln ton więcej niż sezon wcześniej, tj. miesięczny przyrost o 0,4 mln ton na skutek skorygowania w górę prognoz produkcji dla soi, orzeszków ziemnych i bawełny, a to z kolei zrekompensowało spadek dla słonecznika i rzepaku.
 
W obrębie miesiąca USDA zmalały prognozy produkcji rzepaku w Kanadzie w wyniku obniżenia szacunków plonów. Dla Unii Europejskiej USDA prognozuje zbiory rzepaku na 23,5 mln ton. Zmniejszono światowe prognozy dla słonecznika ze względu redukcję szacunku dla Argentyny i Rosji. Zwiększyły się przewidywania dla bawełny pod wpływem poprawy prognoz dla Chin, Indii oraz Pakistanu. Światowe zapasy oleistych wzrosną w obecnym sezonie o 29% do 103,6 mln ton.Tagi:
źródło: