| Autor: redakcja1

Rzepak lekko podrożał, a Canola potaniała (10-14.02.2014)

W obrębie tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu kontrakt majowy na rzepak umocnił się nieznacznie o 0,1% do 378,3 Euro/t, choć przez dwa tygodnie wzrost wynosił 16,3 Euro/t – podaje FAMMU/FAPA.

Rzepak lekko podrożał, a Canola potaniała (10-14.02.2014)
Stało się to pod wpływem nastrojów w Chicago, ale wbrew spadkowi cen Canoli na rynku terminowym i gotówkowym. W Unii Europejskiej podaż surowca po zwyżkach na rynku rzeczywistym jest wystarczająca dla zaspokojenia potrzeb przetwórców.
 
W Kanadzie w Winnipeg Canola w kontrakcie na marzec tego roku w ciągu tygodnia potaniała o 8,1% do 394 CAD/t pod presją podaży rekordowych zbiorów. W czwartek notowania zmalały o ponad 3%, co oznacza największy zniżkę dzienną od 6 miesięcy. Na giełdzie uważa się, że Canola jest przeszacowana, a kolejny poziom oporu to 380 CAD/t. W Kanadzie redukcje cen tego ziarna przeniosły się na rynek rzeczywisty, a to powinno zwiększyć jej atrakcyjność dla importerów.
 
W Chicago w obrębie tygodnia marcowy kontrakt na soję wzrósł o 1,4% do 493,9 USD/t , a więc do poziomu najwyższego od 2 miesięcy, a dwa tygodnie wcześniej płacono za nią 468,5 USD/t. Soja minimalnie podrożała wbrew stopniowo zmniejszającemu się popytowi eksportowemu oraz informacji na temat anulowania przez Chiny transportu na 270 tys. ton.
 
Niemniej jednak, zbiory soi w Brazylii są z powodzeniem kontynuowane, a argentyńscy gospodarze wstrzymują się ze sprzedażą, co ogranicza podaż eksportową z Ameryki Południowej. W tym czasie wczesne prognozy USDA prognozują wzrost zasiewów soi w USA jesienią 2014 roku, co może tłumić jej ceny, chociaż stanie się to dopiero latem. Według chińskiej rządowej agencji CNGOIC, że zbiory soi w sezonie 2013/2014 osiągnęły 12 mln ton, tj. o 0,2 mln ton mniej w stosunku do poprzedniej prognozy. Z pewnością przełoży się to większy popyt importowy niż zakładano – podkreśla FAMMU/FAPA na podst.: WR z wykorzystaniem różnych źródeł.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!