| Autor: redakcja1

Rzepak nieznacznie stracił na wartości (30.12.2013-03.01.2014)

W ostatnim czasie notowania rzepaku na paryskiej giełdzie zostały w minimalnym stopniu „pociągnięte w dół” przez ponad 2% obniżki cen kontraktów terminowych dla soi w Chicago (CBoT) – podaje FAMMU/FAPA.

Rzepak nieznacznie stracił na wartości (30.12.2013-03.01.2014)
W obrębie tygodnia na giełdzie Matif rzepak w kontrakcie lutowym nieznacznie staniał o 0,7% do 365,3 euro/t, co przez dwa tygodnie daje spadek o 2,3 euro/t. W Rotterdamie cena większość śrut zmalała w odpowiedzi na około 4% spadki cen śruty sojowej w Chicago wywołane prognozowanym wzrostem jej podaży.
 
W Kanadzie na giełdzie w Winnipeg notowania canoli w kontrakcie na styczeń tego roku w ciągu tygodnia obniżyły się przede wszystkim pod wpływem spadków cen soi w Chicago oraz rekordowej jej podaży. Canola w najbliższym kontrakcie potaniała o 0,1% do 432,1 CAD/t, tj. przez 2 tygodnie zniżka o 2,2%.
 
Ostatnio znaczne spadki zanotowano w odniesieniu do kontraktów terminowych na soję na CBoT. Tylko w ciągu kończącego się tygodnia styczniowy kontrakt na soję potaniał o 2,4% do 472,9 USD/t, czyli do poziomu najniższego od 6 tygodni ze względu na szybką realizację zapowiadanych wcześniej wysokich zbiorów soi w Ameryce Południowej, a także spadków cen śruty sojowej w oczekiwaniu na spory wzrost jej podaży.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!