| Autor: mikolaj

Rzepak przebił w na Matif poziom 1700 zł/t (6.03.2014)

Marcowa seria na soję systematycznie drożeje od początku lutego wspierana przez silny popyt eksportowy oraz przede wszystkim przez rosnące zaangażowanie kapitału spekulacyjnego. W połowie lutego seria ta z łatwością przebiła swoje poprzednie maksima ze stycznia oraz grudnia i września 2013.

Rzepak przebił w na Matif poziom 1700 zł/t (6.03.2014)

Od tego czasu seria marcowa na soję ustanawia swoje kolejne historyczne maksima. Analizując wykres serii najbliższej, soja jest najdroższa od września 2013 roku. Za soją podążają kontrakty na rzepak (także canola) notowane na Matif.  Od swojego minimum z początku stycznia rzepak podrożał już 55 euro/t, czyli 16% i notowany jest najwyżej od czerwca 2013 roku. Przypomnę w tym miejscu, że mamy za sobą rekordowe zbiory rzepaku na świecie i bardzo dobre zbiory soi. Mimo to inwestorzy finansowi, bazując na nadzwyczaj sinym amerykańskim eksporcie od kilku już miesięcy grają na wzrosty notowań i windują ceny nasion oleistych na świecie. Wczoraj USDA poinformował o anulowaniu sprzedaży 245 tys ton nasion soi do Chin co oznacza, że rosnąca podaż soi z Ameryki Południowej powinna wywierać coraz większą presję na ceny.

Oil World obniżył szacunki brazylijskiej produkcji soi z 85 mln ton do 84 mln ton, podczas gdy INFORMA zredukowała produkcję soi w Brazylii do 88.8 mln ton. Argentyna powinna zebrać 54 mln ton soi. Ciągle są to optymistyczne prognozy.


Śledź notowania oleistych na Gospodarz.pl

Notowania ze środy (5.03.2014):

Rzepak (MATIF). Rzepak (seria majowa) zamknął środę na poziomie o 4,75 euro/t wyższym niż na sesji poprzedzającej (+1,2%) i wyceniany był na 406,75 euro/t. Jest to najwyższy poziom serii marcowej (cena zamknięcia) od połowy czerwca 2013 roku.

Od swojego minimum z początku stycznia rzepak podrożał już 55 euro/t, czyli 16%.

8-go stycznia seria majowa na rzepak wyceniana była na 351,5 euro/t, najniżej w historii notowań tej serii i nieco poniżej dołka z przełomu lipca i sierpnia. Minimum notowań rzepaku serii najbliższej wypadło lipiec/sierpień na poziomie 342 euro/t.

Czytaj o cenach rzepaku na Gospodarz.pl

Canola (WINNIPEG). Seria marcowa zamknęła środę na poziomie o 2,8 cad/t wyższym niż na sesji poprzedzającej (+0,6%) i wyceniana była na 451,7 cad/t.  Jest to najwyższe zamknięcie serii marcowej od początku tego roku.

13-go lutego canola spadła do poziomu 394 cad/t - najniższy poziom notowań od  czerwca 2010 roku (seria najbliższa).

Soja (CBOT). W środę marcowa seria na soję zyskała 0,1% (+0,7 usd/t) i wyceniana była na koniec dnia na 522,1 usd/t.  Seria marzec 14 osiągnęła w środę poziom najwyższy w historii. Analizując notowania serii najbliższej, soja jest najdroższa od września 2013 roku.

W ubiegłym tygodniu najbliższa seria na soję podrożała o 3,2%, a od początku lutego (wtedy zaczęły się wzrosty) kontrakt ten podrożał o 11%.

Czytaj o cenach soi na Gospodarz.pl

 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!