Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rzepak z nowych zborów tanieje (5-9.05.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dalszym ciągu utrzymują się dobre prognozy dla zbiorów w 2014 roku w Unii, przy czym...

W dalszym ciągu utrzymują się dobre prognozy dla zbiorów w 2014 roku w Unii, przy czym zdaniem Strategie Grains będzie to 21,6 mln ton, a to z kolei oznaczałoby wzrost o 0,6 mln ton odniesieniu minionego roku – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Przewidywany wzrost podaży wraz z tendencją do zbliżania się cen rzepaku ze starych i nowych zbiorów, skutkuje zniżką cen tego ziarna z nowych zbiorów. Równocześnie nastroje w Chicago mają wpływ na europejskie notowania. W ciągu tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu kontrakt sierpniowy na rzepak obniżył się o o 0,6% do 357 euro/t przez dwa tygodnie spadek o 7,8 euro/t, natomiast przez 3 tyg. 15,8 euro/t. Na rynku gotówkowym rzepak staniał, a soja podobnie jak śruta sojowa w Rotterdamie uległa zróżnicowanym trendom w oczekiwaniu na publikację kolejnego raportu USDA.
 
W Winnipeg kanadyjska Canola w kontrakcie majowym umocniła się o 0,1% wobec notowań z poprzedniego tygodnia do 493,9 CAD/t, gdzie przez 2 tygodnie wzrost wyniósł o 9,2% w wyniku małej podaży surowca na rynku powodowanej niewielkim poziomem sprzedaży Canoli przez farmerów oraz opinii o jego niedoszacowaniu wobec soi.
 
W Chicago w obrębie tygodnia majowy kontrakt na soję po środowych zniżkach do poziomu najniższego od miesiąca ostatecznie potaniał w czwartek o 0,4% do 541,7 USD/t pod wpływem rosnącej globalnej podaży surowców oleistych oraz ograniczenia zakupów przez Chiny. Po długich oczekiwaniach na światowych rynkach daje się odczuć wzrost podaży soi z Ameryki Południowej, co wpływa na tłumienie jej cen.
Niemniej jednak, rządowa brazylijska agencja Conab skorygowała w górę prognozy zbiorów rzepaku z 86,1 mln ton do 86,6 mln ton, a więc to wzrost o 6% w stosunku do poprzedniego roku. Dobrze wróży to eksportowi soi z Brazylii, który jest szacowany na poziomie 45,3 mln ton w odniesieniu do 42,8 mln ton sezon wcześniej.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Ocena stanu zasiewów zbóż ozimych i rzepaku. Straty w zbożach i rzepakach są niewielkie
 • Ocena stanu zasiewów zbóż ozimych i rzepaku. Straty w zbożach i rzepakach są niewielkie

  Stan ozimin na wiosnę w dużym stopniu zależy od warunków pogody w czasie wegetacji jesiennej. Były one w tym sezonie wegetacyjnym 2016/2017 stosunkowo korzystne w sierpniu w czasie siewów rzepaku,...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl