| Autor: redakcja1

Rzepak z nowych zborów tanieje (5-9.05.2014)

W dalszym ciągu utrzymują się dobre prognozy dla zbiorów w 2014 roku w Unii, przy czym zdaniem Strategie Grains będzie to 21,6 mln ton, a to z kolei oznaczałoby wzrost o 0,6 mln ton odniesieniu minionego roku – podaje FAMMU/FAPA.

Rzepak z nowych zborów tanieje (5-9.05.2014)
Przewidywany wzrost podaży wraz z tendencją do zbliżania się cen rzepaku ze starych i nowych zbiorów, skutkuje zniżką cen tego ziarna z nowych zbiorów. Równocześnie nastroje w Chicago mają wpływ na europejskie notowania. W ciągu tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu kontrakt sierpniowy na rzepak obniżył się o o 0,6% do 357 euro/t przez dwa tygodnie spadek o 7,8 euro/t, natomiast przez 3 tyg. 15,8 euro/t. Na rynku gotówkowym rzepak staniał, a soja podobnie jak śruta sojowa w Rotterdamie uległa zróżnicowanym trendom w oczekiwaniu na publikację kolejnego raportu USDA.
 
W Winnipeg kanadyjska Canola w kontrakcie majowym umocniła się o 0,1% wobec notowań z poprzedniego tygodnia do 493,9 CAD/t, gdzie przez 2 tygodnie wzrost wyniósł o 9,2% w wyniku małej podaży surowca na rynku powodowanej niewielkim poziomem sprzedaży Canoli przez farmerów oraz opinii o jego niedoszacowaniu wobec soi.
 
W Chicago w obrębie tygodnia majowy kontrakt na soję po środowych zniżkach do poziomu najniższego od miesiąca ostatecznie potaniał w czwartek o 0,4% do 541,7 USD/t pod wpływem rosnącej globalnej podaży surowców oleistych oraz ograniczenia zakupów przez Chiny. Po długich oczekiwaniach na światowych rynkach daje się odczuć wzrost podaży soi z Ameryki Południowej, co wpływa na tłumienie jej cen.
Niemniej jednak, rządowa brazylijska agencja Conab skorygowała w górę prognozy zbiorów rzepaku z 86,1 mln ton do 86,6 mln ton, a więc to wzrost o 6% w stosunku do poprzedniego roku. Dobrze wróży to eksportowi soi z Brazylii, który jest szacowany na poziomie 45,3 mln ton w odniesieniu do 42,8 mln ton sezon wcześniej.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!