| Autor: kkj6

Sąd arbitrażowy będzie decydował o losach rolników, którzy nie wywiązali się w zeszłym roku z umów

W ubiegłym roku rolnicy masowo nie wywiązywali się z podpisanych kontraktów na rzepak. To nie z powodu nieurodzaju, ale ceny którą mieli w swoich umowach.

Sąd arbitrażowy będzie decydował o losach rolników, którzy nie wywiązali się w zeszłym roku z umów
 

Większość rolników podpisując umowy na początku roku z odbiorcami, nie sadziła że będzie z tego tak niezadowolona. Jak po kilku miesiącach się okazało cena, która mieli zaproponowaną w umowie nie mogła się porównywać do ceny jaka wtedy obowiązywała na wolnym rynku.

 

 

 

Dlatego też postanowili, że nie wywiążą się z kontraktu i sprzedali ten sam rzepak odbiorcy, który dawał więcej. No cóż, przetwórca, który nie otrzymał towaru zgodnie z umową może czuć się oszukany.

 

 

 

Niemniej jednak pokrzywdzeni odbiorcy nie chcą składać pozwu do sądu w tej sprawie, bo to za długo trwa. W związku z tym pojawiła się propozycja wprowadzenia sądu arbitrażowego, w którego to składzie znaleźliby się zarówno rolnicy jak i przetwórcy.

 

 

 

Oczywiście część rolników, którzy nie dostarczyli rzepak do odbiorcy ma swoje powody. Większość z nich walczyła w tym czasie z powodzią lub usuwała skutki kataklizmu. Co więcej, otóż, mają nawet dokumenty potwierdzające zalanie całego dobytku.

 

 

 

Zdaniem wielu, sąd arbitrażowy skróci czas załatwianej sprawy i nie będzie generował aż tak wysokich kosztów.

 


Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!