Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Stabilne ceny unijnego rzepaku (31.03-04.04.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W obrębie tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu kontrakt majowy na rzepak był stabilny i...

W obrębie tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu kontrakt majowy na rzepak był stabilny i wyniósł 411 Euro/t, przy czym przez dwa tygodnie to wzrost o 8,3 Euro/t – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jedynie kontrakty na dalsze terminy: sierpień i listopad minimalnie wzrosły pod wpływem umocnienia się cen soi w Chicago. Rynek rzeczywisty jest w Unii w miarę spokojny, a perspektywy dla zbiorów w tym roku są nadal w Unii optymistyczne i prognozują około 21 mln ton. Uczestnicy rynku z uwagą obserwują sytuację na rynku soi, a kierunek zmian powinien wpłynąć na notowania rzepaku.
 
W Winnipeg kanadyjski rzepak Canola w kontrakcie na maj 2014 roku w stosunku do notowań z poprzedniego czwartku był w miarę stabilny po wahaniach w ciągu tygodnia powrócił do poziomu 459 CAD/t, a przez 2 tygodnie wcześniej kosztował 455,2 CAD/t).
 
W Chicago w obrębie tygodnia majowy kontrakt na soję wzmocnił wartość o 2,7% do 542,1 USD/t pociągnięty przez kontrakty na olej sojowy, który umocnił się nadziejami na odnowienie kredytu dla producentów biodiesla. Eksport soi z USA w tym czasie był na poziomie niższym niż się spodziewano, co przełożyło się na osłabienie popytu. Niemniej jednak, w tym sezonie 2013/14 import soi przez Chiny będzie na rekordowym poziomie, ale za to nie będzie on równomiernie rozłożony w czasie. Po istotnej zwyżce wzroście w pierwszej połowie sezonu w odniesieniu do analogicznego okresu roku poprzedniego w skutek wzrostu zapasów, prawdopodobnie w drugiej połowie sezonu przyjdzie spowolnienie.
 
Ostatnio chińskie zakupy soi z Ameryki Południowej były anulowane albo przekładane na późniejszy termin. Zasiewy soi w USA pod zbiory w 2014 roku zapowiadają się na rekordowym poziomie. Wpływ tych czynników w połączeniu z ogólnym wzrostem światowej podaży powinien skutecznie stłumić ceny soi w nadchodzących miesiącach, ale tylko jeżeli zostanie uruchomiony większy strumień soi z Ameryki Południowej. Do tej pory sprzedaż soi przez producentów z tego rejonu świata jest nie wystarczająca i występują tam problemy logistyczne.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Ocena stanu zasiewów zbóż ozimych i rzepaku. Straty w zbożach i rzepakach są niewielkie
 • Ocena stanu zasiewów zbóż ozimych i rzepaku. Straty w zbożach i rzepakach są niewielkie

  Stan ozimin na wiosnę w dużym stopniu zależy od warunków pogody w czasie wegetacji jesiennej. Były one w tym sezonie wegetacyjnym 2016/2017 stosunkowo korzystne w sierpniu w czasie siewów rzepaku,...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl