| Autor: redakcja1

Uprawom rzepaku zagraża czerń krzyżowa

Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z czerniem krzyżowych oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się patogenu.

Uprawom rzepaku zagraża czerń krzyżowa
Czerń krzyżowych
 
Choroba ta pojawia się na różnych częściach rośliny oraz we wszystkich etapach rozwojowych rzepaku. Czerń krzyżowych najszybciej rozwija, gdy jest wysokie stężenie wilgotności powietrza zwłaszcza w okresie wykształcania łuszczyn rzepaku oraz jego dojrzewania.
 
W związku z tym zaleca się użycie właściwych środków ochrony roślin w momencie przekroczenia progu szkodliwości ekonomicznej. Dlatego też należy zareagować kiedy na jesieni rośliny będą miały już 4-8 liści, a na niemalże 20-30 procentach roślin pojawią się plamy wywołane przez czerń krzyżowych.
 
Natomiast wiosną kiedy rzepak zacznie wegetować i będzie na etapie rozety, a choroba zaznaczy swoją obecność na blisko 20-30 procentach liści oraz na etapie tworzenia łuszczyn w przypadku 10-15 procent porażonych liści.
 
Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez ten patogen w tym roku znajdują się w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, a także w podkarpackim.


Tagi:
źródło: