| Autor: redakcja1

Uprawom rzepaku zagraża pryszczarek kapustnik

Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z pryszczarkiem kapustnikiem oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się szkodnika.

Uprawom rzepaku zagraża pryszczarek kapustnik

Pryszczarek kapustnik

Najczęściej w początkach kwitnienia rzepaku następuje wylot owadów dorosłych, tj. muchówek. Znaczenie gospodarcze tego szkodnika jest ściśle powiązane z chowaczem podobnikiem, który ułatwia mu składanie jaj w łuszczynach. Łuszczyny rzepaku zaatakowane przez pryszczarka kapustnika przedwcześnie żółkną, nabrzmiewają, kurczą się i pękają, przez co dochodzi do osypywania się nasion.

Jeżeli zatem na uprawach rzepaku występuje uszkodzenie 5 łuszczyn na 1 roślinie, pojawi 1 dorosły owad na 1 roślinie przy słabym wystąpieniu chowacza podobnika, czy 1 owad pryszczarka kapustnika na 3-4 roślinach przy silnym wystąpieniu chowacza podobnika to należy dokonać zabiegu zwalczającego za pomocą insektycydów w początkowym okresie opadania płatków kwiatowych.

Ponadto patogen można ograniczyć poprzez izolację przestrzenną od innych roślin krzyżowych i warzyw kapustnych, wysiew późno zakwitających odmian, czy też prawidłową agrotechnikę.

Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez ten patogen w tym roku znajdują się w województwie zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim,  łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim oraz podkarpackim.Tagi:
źródło: