| Autor: mikolaj

USDA podnosi oczekiwania względem rzepaku

W grudniowym raporcie Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł o 0,5 mln, do 67,54 mln ton, tegoroczne zbiory rzepaku na świecie. Nadal jest to jednak o 4,6 mln ton (-6,4%) mniej niż sezon wcześniej.

USDA podnosi oczekiwania względem rzepaku

Zbiory rzepaku na świecie

W porównaniu z listopadową prognozą warto zauważyć, że wzrost produkcji wynika przede wszystkim z wyższej wydajności, którą oszacowano na 2,01 t/ha, w porównaniu do 1,94 t/ha w listopadzie. Jednocześnie USDA zmniejszył globalny areał zebranego rzepaku z 34,62 do 33,72 mln ha.

Światowy przerób rzepaku został oszacowany o 1,2 mln ton niżej niż w listopadzie i powinien wynieść 65,12 mln ton, a zapasy na koniec sezonu oceniane są na 6,51 mln ton (+1,2 mln ton miesiąc do miesiąca) w porównaniu do 7,74 mln ton rok wcześniej.

Jak zauważa Andrzej Bąk z e-WGT, grudniowy Raport nie zmienił nic w bilansie, na unijnym rynku rzepaku. Nadal produkcja oceniana jest na 21,55 mln ton, co oznacza spadek (rok do roku) o 2,9 mln ton lub 12%.

Dla Kanady (drugi po UE producent na świecie), grudniowe szacunki produkcji canoli wzrosły o 1,7 mln t,  do 17,2 mln ton, a w Chinach (trzeci największy producent) pozostały bez zmian, na poziomie 14,1 mln ton.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!