| Autor: redakcja1

Wysokie prognozy zbiorów rzepaku wpływają na ceny

Ceny rzepaku w Europie spadają z powodu coraz większej podaży tych nasion wraz z postępującymi żniwami. Perspektywy tegorocznej produkcji są bardzo obiecujące – informuje FAMMU/FAPA.

Wysokie prognozy zbiorów rzepaku wpływają na ceny
Jak wynika z danych Oil World, zbiory rzepaku w Unii Europejskiej prawdopodobnie wyniosą 22,7 mln ton w stosunku do 21,26 mln ton w poprzednim sezonie. Oznacza to zwiększenie się unijnej produkcji w skali roku o 1,5 mln ton .
 
Analitycy nie wykluczają dalszej poprawy prognoz. W związku z tym ostateczna produkcja rzepaku może wynieść nawet 22,8-23 mln ton, przy czym przewidywania zostaną skorygowane w górę dla następujących krajów: Niemiec, Polski, Rumunii, a także Wielkiej Brytanii.
 
Presja podażowa już teraz znacząco wpływa na spadek cen, przez co tendencja zniżkowa utrwala się. Pod koniec tygodnia notowania rzepaku w najbliższym kontrakcie na paryskim Euronext doszły do 319,3 EUR/t. Jednakże w poprzedni poniedziałek jego ceny były najmniejsze w historii tego kontraktu i wyniosły 309 EUR/t.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!