| Autor: redakcja1

Wyższe ceny skupu rzepaku w Polsce

Ceny rzepaku na krajowym rynku w drugiej połowie sezonu 2014/2015 - który powoli dobiega już końca - były dużo wyższe niż w I połowie – wynika z analizy Banku BGŻ BNP Paribas.

Wyższe ceny skupu rzepaku w Polsce
Ceny rzepaku

Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), średnio-miesięczne ceny skupu rzepaku od stycznia do maja br. kształtowały się na poziomie przekraczającym 1500 zł/t. Z kolei w I połowie sezonu przeciętna cena tej rośliny wyniosła 1362 zł/t netto.

W maju osiągnęła ona swoje maksimum w tym sezonie - 1552 zł/t netto i była o 15% - 206 zł/t większa niż przeciętnie w III kwartale 2014 r., gdy miała miejsce kumulacja skupu rzepaku. Zdaniem IERIGŻ do punktów skupowych trafiło wówczas ponad 40% krajowych zbiorów rzepaku.


Zwyżce cen rzepaku na europejskim rynku, a w konsekwencji również na krajowym, w ostatnich miesiącach mogły sprzyjać m.in. niższa od oczekiwań sprzedaż rzepaku przez unijnych producentów rolnych mimo teoretycznie bardzo wysokiej podaży rzepaku oraz prognozy obniżki zbiorów rzepaku w UE w 2015 r.
 
Jak podaje Bank BGŻ BNP Paribas, ceny rzepaku w tym sezonie kształtują się na poziomie mniejszym niż w sezonie 2013/2014, przy czym wyjątek stanowił styczeń. Średnia cena skupu w okresie lipiec 2014-maj 2015, wyliczona jako przeciętna arytmetyczna z miesięcznych cen podanych przez MRiRW, wyniosła 1440 zł/t netto, podczas gdy w tym samym czasie w sezonie 2013/2014 osiągnęła poziom 1570 zł/t netto.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!