| Autor: redakcja1

Zbiory rzepaku i rzepiku w 2017 roku

Większość plantacji rzepaku ozimego pod zbiory w 2017 r. zasiano w optymalnych terminach agrotechnicznych. Przebieg warunków pogodowych w okresie jesieni 2016 r. sprzyjał rozwojowi i wzrostowi roślin.

Zbiory rzepaku i rzepiku w 2017 roku
Rośliny weszły w stan zimowego spoczynku dobrze wyrośnięte i rozkrzewione. Rzepak ozimy przezimował raczej bez strat, tj. lepiej niż w roku poprzednim. W sumie na obszarze całego kraju do zaorania zakwalifikowano tylko 1%, gdzie w 2016 r. było to 16% areału zasianego jesienią.
 
Stan plantacji rzepaku po zimie był dobry, a późniejsza wegetacja, pomimo kwietniowych chłodów, przebiegała na ogół bez zakłóceń i w sprzyjających warunkach pogodowych. Niekorzystna aura w okresie zbiorów z częstymi opadami deszczu utrudniały wjazd kombajnów na pola i miała negatywny wpływ na jakość nasion.
 
Według wstępnych wyników szacuje się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku łącznie w 2017 roku wzrosła w porównaniu do roku minionego o 11% i wyniosła ponad 0,9 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na 2,7 mln t, tj. więcej o 21% od ubiegłorocznych. 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!