| Autor: redakcja1

Czy wiesz jak ciąć jabłonie?

Jabłonie to najpopularniejsze drzewa owocowe uprawiane w Polsce. Dlatego też tak niezwykle istotna jest dbałość o ich prawidłowy rozwój. Nie wystarczy więc tylko posadzić drzewka i pozwolić im rosnąć, lecz i odpowiednio je przycinać.

Czy wiesz jak ciąć jabłonie?

Prowadzenie jabłoni

Jak zauważa Józef Rusnak z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, przy sadzeniu drzew w liczbie 1-4 tysięcy sztuk na hektar nie ma miejsca na rozłożyste korony. W związku z tym zalecane jest stosowanie słabych podkładek, co ograniczy wzrost drzew. Poza tym w celu zabezpieczenia drzewek przed przewróceniem pod ciężarem owoców, czy też naporem wiatru dobrze jest zastosować podpórki umożliwiającej utrzymanie jabłoni w pozycji pionowej. Najlepszym i najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie rusztowań betonowych ustawionych wzdłuż rzędów drzew co 10-15 m z rozciągniętymi pomiędzy nimi na wysokości 0,80 i 1,80 m drutem ocynkowanym. Drzewka przymocowuje się miękką taśmą kilkakrotnie owiniętą wokół drutu lub podpory. Niemniej jednak należy pamiętać by naciągnięty dobrze drut zawsze poluzować zimą, aby nie zerwał się w wyniku obkurczania się metalu.

Kolejną istotną sprawą jest właściwe formowanie drzew już w pierwszych latach po posadzeniu, gdyż odpowiednio uformowane zaoszczędzają nam pracy w następnych latach. Dlatego też dobrze rozwinięte gałęzie można pozostawić bez cięcia, a słabe za to przyciąć, co pobudzi ich wzrost.
 
Zrezygnowanie z przycinania jest możliwe, ale wówczas drzewkom trzeba zapewnić nawadnianie lub podlewanie. Drzewka przycięte i nieposiadające koronek później zaczynają owocowanie, tj. najczęściej w 3 roku po ich posadzeniu. W przypadku drzewek sadzonych na wiosnę przycinanie zaraz po posadzeniu, a jeśli odbywa się to jesienią, to przycinamy je dopiero w następnym roku po ruszeniu wegetacji, przez co proces formowania trwa to przez 2-3 lata. Najczęściej spotykaną forma korony jest wrzeciono, które formuje się 0,8-0,9 m od ziemi w celu uniknięcia podwiązywania opadających pod ciężarem owoców gałęzi.
 
Nieprzycinane drzewka same wytworzą koronkę na odpowiedniej wysokości z kilkunastoma drobnymi pędami z szerokimi kątami rozwidleń. Natomiast w przypadku okulantów przycinanych, pędy wyrastają pod ostrym kątem i dla otrzymania szerokich kątów pomiędzy przewodnikiem i bocznymi odgałęzieniami trzeba używać spinaczy, ciężarki lub sznurki do przyginania pędów. W gęstym sadzie niezwykle istotną rzeczą jest ilość światła docierająca do owoców, gdyż to od niej zależy wielkość plonów. Sady z wyraźnymi prześwitami pomiędzy drzewami w rzędach rodzą ładne jabłka w całej koronie w przeciwieństwie do drzew w zwartych rzędach, gdzie u spodu korony często nie ma owoców albo są zielone.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: