| Autor: redakcja1

Krajowa produkcja owoców z drzew

Produkcja owoców z drzew jest obecnie oceniana na ponad 4,4 mln ton i jeśli w nadchodzących tygodniach warunki pogodowe nie ulegną pogorszeniu, poziom ten może zostać utrzymany.

Krajowa produkcja owoców z drzew
Zbiory z sadów jabłoniowych mogą nieznacznie przekroczyć 4 mln t. Będą one tym samym niemal o 13% wyższe w stosunku do produkcji z roku poprzedniego. Na notowany wzrost plonowania wpływ ma zarówno znaczne uwilgotnienie gleby, jak również zwiększanie się udziału odmian bardziej plennych w odmianowej strukturze nasadzeń. Produkcję gruszek w sadach szacuje się aktualnie na 76 tys. t, czyli na poziomie o 36% większym od zeszłorocznego.


Zbiory śliwek ocenia się na niespełna 110 tys. t, a więc to więcej o 10% niż w poprzednim roku. Produkcja wiśni została oszacowana na 165 tys. t, tj. wzrost o 8% niż rok wcześniej, a tegoroczne zbiory czereśni na 58 tys. t. Przewiduje się, że całkowite zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew, czyli brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich będą również wyższe o 5% od produkcji z roku 2020 i wyniosą niespełna 13 tys. ton. Największy wpływ na otrzymanie tego wyniku miało dobre plonowanie brzoskwiń.


Tagi:
źródło: