| Autor: redakcja1

Niższe zbiory owoców z drzew

Zbiory owoców z drzew w sadach ocenione w 2019 r. wyniosły 3,5 mln t i były niższe o 23% od rekordowych zbiorów z roku poprzedniego.

Niższe zbiory owoców z drzew
Ostatni sezon wegetacji drzew owocowych charakteryzował się wyjątkowo niesprzyjającymi warunkami, które w znaczny sposób ograniczyły plonowanie większości gatunków. Na wielu plantacjach straty spowodowane przez wiosenne przymrozki, jakie wystąpiły w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców, były bardzo duże. Brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie, szczególnie w okresie wiosenno-letnim oraz przesilenie drzew rekordowym owocowaniem w poprzednim roku, dodatkowo przyczyniły się do spadku plonowania na poszczególnych plantacjach.
 
Zbiory z sadów jabłoniowych oceniono na 3 mln t, czyli również mniej o 23% od bardzo wysokiej produkcji roku poprzedniego. Produkcję z sadów gruszowych oszacowano na 67 tys. t, tj. mniej o 26% niż w roku 2018. Natomiast produkcję śliwek na niższą o 20% do 95 tys. t. Tegoroczne zbiory z sadów wiśniowych zostały ocenione na niższe o 24% do 152 tys., a zbiory czereśni o 26% do 44 tys. t. W bieżącym sezonie całkowita produkcja brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich została oszacowana na 17 tys. t.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!