| Autor: redakcja1

Sady grusz na przestrzeni lat

Struktura wieku sadów gruszowych była podobna do struktury sadów jabłoniowych, przy czym w 2017 r. blisko 55% areału stanowiły drzewa w wieku od 5 do 14 lat, a więc to wzrost o 10 p. proc. w stosunku do roku 2012.

Sady grusz na przestrzeni lat
Od 2012 r. zanotowano wyraźny spadek obszaru sadów gruszowych rosnących w zagęszczeniu poniżej 400 drzew na hektar, tj. zmniejszenie ich udziału o blisko 18 p. proc. Ponad połowa powierzchni plantacji grusz w 2017 r. była uprawiana w obsadzie 400 1599 drzew na hektar, pomimo obniżenia udziału tej klasy zagęszczenia o 9 p. proc. w porównaniu z 2012 r. Na przestrzeni ostatnich 5 lat wzrósł z kolei znacząco udział areału plantacji grusz, uprawianych w zagęszczeniu 1600 i więcej drzew na hektar, tj. zwyżka o 27 p. proc.
 
W strukturze obszaru sadów gruszowych przeważały plantacje małe do 1 ha - 51%, a w liczbie gospodarstw stanowiło to blisko 97%. Średnia powierzchni uprawy grusz wynosiła 0,2 ha.
 
Jak wynika badania sadów 2017 r. przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, w uprawie grusz w Polsce dominują w dalszym ciągu trzy główne odmiany Konferencja - 47,2% całkowitego areału uprawy grusz w sadach, Lukasówka z 21% oraz Faworytka - Klapsa i jej czerwony sport - 11,2%. Z badania sadów wynika, że większego znaczenia nabrała także odmiana Xenia - Nojabrska.
 
W porównaniu z rokiem 2012 zwiększył się sporo udział obszaru uprawy odmiany Konferencja o 17,7 p. proc. Za to nastąpiła obniżka udziału odmiany Faworytka - Klapsa i jej sportu o 3,1 p. proc. Udział odmiany Lukasówka na przestrzeni ostatnich 10 lat pozostał na stabilnym poziomie, który w 2017 r. wyniósł 21%.
 
Uprawa grusz w sadach była skoncentrowana przede wszystkim na terenie województwa mazowieckiego - ponad jedna trzecia areału plantacji gruszowych w Polsce była skupiona w tym rejonie. Łącznie na terenie trzech województw mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego znajdowało się ponad 56% obszaru uprawy grusz w sadach.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!