| Autor: redakcja6

Spadają ceny wiśni do przetwórstwa

Spadek cen na rynku owoców w Polsce w bieżącym roku spowodował, że obniżce uległa również ceny wiśni do przetwórstwa – poinformował Bank BGŻ.

Spadają ceny wiśni do przetwórstwa
Zgodnie z danymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, cena wiśni do mrożenia w dniach od 6 do 7 lipca 2014 roku wyniosła średnio 1,16 zł/kg i była o 47% niższa w relacji rocznej.
 
Zdaniem specjalistów Banku BGŻ, spadek cen jest wynikiem wysokiej podaży przetworów wiśniowych (koncentratów i mrożonek na rynku europejskim) w porównaniu z latami poprzednimi. Sytuacja ta spowodowana jest wysoką produkcją wiśni w ubiegłym roku, która osiągnęła poziom 188 tys. ton, oraz korzystnym wytwórstwem w Serbii.
 
W przypadku bieżącego sezonu, nie ma w Polsce jeszcze ostatecznych szacunków zbiorów wiśni. Z danych GUS wynika, że mogą wystąpić pewne straty w plonowaniu wynikające m.in. z majowych przymrozków. Z drugiej strony oczekuje się wysokich produkcji w Serbii oraz we Francji (o 20%).
 
Według ekspertów, spadkowi cen wiśni świeżych sprzyja sytuacja cenowa na rynku przetworów. W pierwszej połowie bieżącego roku za kilogram polskich mrożonych wiśni płacono na rynku europejskim 0,80 euro, co oznacza notowania o 33% niższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!