Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Spadają ceny wiśni do przetwórstwa

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Spadek cen na rynku owoców w Polsce w bieżącym roku spowodował, że obniżce uległa...

Spadek cen na rynku owoców w Polsce w bieżącym roku spowodował, że obniżce uległa również ceny wiśni do przetwórstwa – poinformował Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zgodnie z danymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, cena wiśni do mrożenia w dniach od 6 do 7 lipca 2014 roku wyniosła średnio 1,16 zł/kg i była o 47% niższa w relacji rocznej.
 
Zdaniem specjalistów Banku BGŻ, spadek cen jest wynikiem wysokiej podaży przetworów wiśniowych (koncentratów i mrożonek na rynku europejskim) w porównaniu z latami poprzednimi. Sytuacja ta spowodowana jest wysoką produkcją wiśni w ubiegłym roku, która osiągnęła poziom 188 tys. ton, oraz korzystnym wytwórstwem w Serbii.
 
W przypadku bieżącego sezonu, nie ma w Polsce jeszcze ostatecznych szacunków zbiorów wiśni. Z danych GUS wynika, że mogą wystąpić pewne straty w plonowaniu wynikające m.in. z majowych przymrozków. Z drugiej strony oczekuje się wysokich produkcji w Serbii oraz we Francji (o 20%).
 
Według ekspertów, spadkowi cen wiśni świeżych sprzyja sytuacja cenowa na rynku przetworów. W pierwszej połowie bieżącego roku za kilogram polskich mrożonych wiśni płacono na rynku europejskim 0,80 euro, co oznacza notowania o 33% niższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Ważna informacja dla producentów owoców i warzyw
 • Ważna informacja dla producentów owoców i warzyw

  Ustawa z dnia 22.05.2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych stanowi, że do naliczania i odprowadzania wpłat na fundusze zobowiązane są podmioty dokonujące skupu, przetwórstwa...
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl