| Autor: redakcja1

Turcja czołowym producentem produkcji wiśni i czereśni na świecie

Turcja jest globalnym liderem w produkcji wiśni i czereśni a trzecim co do wielkości ich eksporterem na świecie. W ocenie lokalnych eksporterów w najbliższych latach kraj ten ma ogromną szansę na zajęcie też pozycji lidera w dostawie tych owoców.

Turcja czołowym producentem produkcji wiśni i czereśni na świecie

Jak podaje FAMMU/FAPA, tureckie wiśnie i czereśnie wysyłane są do wszystkich państw na całym świecie, jednak największym ich importerem są kraje Dalekiego Wschodu. W zeszłym roku całkowite zbiory wiśni i czereśni przekroczyły 535 tys. ton.
 
Zaraz za Turcją znalazły się Stany Zjednoczone z 345 tys. ton, a na kolejnym miejscu Chiny z produkcją wynoszącą 220 tys. ton. W przypadku wywozu tych owoców największe ich ilości eksportowane są z USA - w 2015 roku to 85 tys. ton, następnie Chile – 80 tys. ton oraz na trzecim miejscu Turcja z 69 tys. ton.
 
Wartość wyeksportowanych w 2015 roku z Turcji wiśni i czereśni to 122,0 mln USD, a głównym ich odbiorcą jest rynek rosyjski z wartością 22 mln USD. Na drugim miejscu są Niemcy z zakupami o wartości 18,0 mln USD, a na trzecim Irak – 14,5 mln USD.
 
Jak wynika z najnowszych danych coroczna produkcja owoców i warzyw w Turcji kształtuje się w granicy 47,5 mln ton, z czego 6–7 mln ton trafia do przetwórstwa, a 2,5–3 mln ton jest wysyłane. Najbliższe lata to plan zwyżki wywozu nawet trzy- czterokrotnie.

Aktualnie czołowymi importerami tureckich owoców i warzyw są Chiny, Indonezja, Malezja, Australia oraz Japonia i Tajwan. Na potencjalny wzrost należy liczyć również ze strony państw unijnych.Tagi:
źródło: