| Autor: redakcja1

Polska i Włochy największymi producentami wiśni i czereśni w UE

Największymi producentami wiśni i czereśni wśród państw unijnych są Polska, Włochy oraz Hiszpania. Sporymi producentami są też Niemcy, Grecy oraz Węgrzy. Zdecydowanie Hiszpanie są największym eksporterem, a Włosi największym konsumentem tych owoców - podaje FAMMU/FAPA.

Polska i Włochy największymi producentami wiśni i czereśni w UE

Rynek wiśni i czereśni w UE

Jak wynika z najnowszych danych USDA wiśnie i czereśnie w krajach unijnych uprawiane są na całkowitym obszarze 154,9 tys. ha, a zbiory w sezonie 2015/2016 oceniane są na 745,9 tys. ton, a więc niemal na identycznym poziomie co sezon wcześniej. Wielkość unijnej konsumpcji oszacowano na 443 tys. ton.
 
W analizowanym sezonie zdaniem USDA najwięcej owoców zebrane zostanie w Polsce - 230 tys. ton, z czego 180 tys. ton to przewidywane zbiory wiśni, a 50 tys. ton to czereśnie. W odniesieniu do tegosezonowych zbiorów we Włoszech prognozuje się je na 131,2 tys. ton, a w Hiszpanii na 89,3 tys. ton.
 
Kraje unijne są netto eksporterem wiśni i czereśni chociaż różnica pomiędzy przywozem a wywozem jest nieznaczna. W sezonie 2014/2015 wielkość zakupu to 42,3 tys. ton, przy czym największym dostawcą była Turcja z 30 tys. ton oraz Serbia i Chile - po 5 tys. ton. W przypadku unijnej wysyłki w omawianym czasie było to 38,8 tys. ton, a owoce sprowadzały przede wszystkim Mołdawia, Ukraina, Białoruś i Szwajcaria.Tagi:
źródło: