| Autor: redakcja1

Produkcja owoców w Polsce w 2015 r. Zbiory jabłek oceniono na 3 mln ton

Tegoroczna wegetacja roślin sadowniczych przebiegała początkowo bez większych zakłóceń, pomimo nie najlepszych warunków. Na większości plantacji nie zaobserwowano znaczących uszkodzeń mrozowych i przymrozkowych. Kwitnienie było raczej obfite, choć w wielu rejonach warunki nie sprzyjały zapylaniu. Mimo to ilość pozostałych zawiązków po czerwcowym opadzie była wystarczająca i zwiastowała wysokie plony.

Produkcja owoców w Polsce w 2015 r. Zbiory jabłek oceniono na 3 mln ton

Zbiory owoców w Polsce w 2015 r.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, pomimo braku dostatecznej ilości wilgoci w glebie, zanotowanego w wielu rejonach już na przełomie czerwca i lipca, na ogół nie przewidywano wtedy strat w plonowaniu drzew owocowych. Aktualnie, ze względu na przedłużającą się suszę, jaka wystąpiła na przeważającym obszarze kraju, ocena wysokości produkcji owoców uległa skorygowaniu w odniesieniu do lipcowego szacunku - zbiory owoców, zarówno z drzew i krzewów owocowych, jak i plantacji jagodowych, zostały teraz oszacowane na nieco mniejszym poziomie.
 
Zdecydowanemu spadkowi uległy prognozowane w lipcu zbiory malin. Przewidywane we wstępnym szacunku rekordowe zbiory jabłek również mogą nie zostać osiągnięte. Owoców na drzewach jest bardzo dużo, lecz z powodu długotrwałej suszy nie osiągnęły do tej pory odpowiednich rozmiarów.
 
Na tym etapie wegetacji zbiory jabłek ocenia się na 3 mln ton. Jak jednak podkreśla GUS, prognozy te mogą jednak ulec zwyżce, gdyż o ostatecznej wysokości produkcji tego gatunku owoców zadecyduje przebieg pogody w ostatnich 2–3 tygodniach przed głównym zbiorem, tj. odmian późniejszych.
 
Produkcję gruszek i śliwek prognozuje się aktualnie w granicy mniejszej o 10% od szacowanego w lipcu. Zbiory gruszek ocenia się na 70 tys. ton, a śliwek na 92 tys. ton. Przewidywania te, podobnie jak w stosunku do jabłek, mogą jeszcze ulec zwiększeniu, jeśli warunki pogodowe będą korzystne do dorastania owoców.
 
Tegoroczna produkcja wiśni oceniona została po zbiorach na 177 tys. ton, a czereśni na 49 tys. ton. Całkowitą produkcję pozostałych gatunków owoców z drzew oszacowano na blisko 21 tys. ton, a więc w granicy tylko nieznacznie mniejszym od prognozowanego w lipcu.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!