Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Produkcja owoców w Polsce w 2015 r. Zbiory jabłek oceniono na 3 mln ton

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Tegoroczna wegetacja roślin sadowniczych przebiegała początkowo bez większych zakłóceń,...

Tegoroczna wegetacja roślin sadowniczych przebiegała początkowo bez większych zakłóceń, pomimo nie najlepszych warunków. Na większości plantacji nie zaobserwowano znaczących uszkodzeń mrozowych i przymrozkowych. Kwitnienie było raczej obfite, choć w wielu rejonach warunki nie sprzyjały zapylaniu. Mimo to ilość pozostałych zawiązków po czerwcowym opadzie była wystarczająca i zwiastowała wysokie plony.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zbiory owoców w Polsce w 2015 r.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, pomimo braku dostatecznej ilości wilgoci w glebie, zanotowanego w wielu rejonach już na przełomie czerwca i lipca, na ogół nie przewidywano wtedy strat w plonowaniu drzew owocowych. Aktualnie, ze względu na przedłużającą się suszę, jaka wystąpiła na przeważającym obszarze kraju, ocena wysokości produkcji owoców uległa skorygowaniu w odniesieniu do lipcowego szacunku - zbiory owoców, zarówno z drzew i krzewów owocowych, jak i plantacji jagodowych, zostały teraz oszacowane na nieco mniejszym poziomie.
 
Zdecydowanemu spadkowi uległy prognozowane w lipcu zbiory malin. Przewidywane we wstępnym szacunku rekordowe zbiory jabłek również mogą nie zostać osiągnięte. Owoców na drzewach jest bardzo dużo, lecz z powodu długotrwałej suszy nie osiągnęły do tej pory odpowiednich rozmiarów.
 
Na tym etapie wegetacji zbiory jabłek ocenia się na 3 mln ton. Jak jednak podkreśla GUS, prognozy te mogą jednak ulec zwyżce, gdyż o ostatecznej wysokości produkcji tego gatunku owoców zadecyduje przebieg pogody w ostatnich 2–3 tygodniach przed głównym zbiorem, tj. odmian późniejszych.
 
Produkcję gruszek i śliwek prognozuje się aktualnie w granicy mniejszej o 10% od szacowanego w lipcu. Zbiory gruszek ocenia się na 70 tys. ton, a śliwek na 92 tys. ton. Przewidywania te, podobnie jak w stosunku do jabłek, mogą jeszcze ulec zwiększeniu, jeśli warunki pogodowe będą korzystne do dorastania owoców.
 
Tegoroczna produkcja wiśni oceniona została po zbiorach na 177 tys. ton, a czereśni na 49 tys. ton. Całkowitą produkcję pozostałych gatunków owoców z drzew oszacowano na blisko 21 tys. ton, a więc w granicy tylko nieznacznie mniejszym od prognozowanego w lipcu.


Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl