| Autor: mikolaj

III Pomorskie Forum Mleczarskie

W dniu 15 lutego br. na zamku w Gniewie odbyła się trzecia edycja Pomorskiego Forum Mleczarskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

III Pomorskie Forum Mleczarskie

III Pomorskie Forum Mleczarskie

- Bardzo ważna dla rozwoju województwa pomorskiego jest ta część naszej gospodarki, która dotyczy rolnictwa – mówił na Forum Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. – To tysiące miejsc pracy, to kultura, która rozwija się od setek lat. Dzisiaj mówimy o przemyśle mleczarskim, o hodowli bydła mlecznego, a to wszystko z troski o to, by nasze województwo, w tym bardzo konkurencyjnym świecie, tę konkurencję wygrywało.

- Hodowla bydła mlecznego jest niezmiernie ważna w naszym regionie, a zmian na rynku mleka jest z roku na rok coraz więcej –
mówi Aleksander Mach, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku - W branży mleczarskiej jest to ważny rok, ponieważ zostały zniesione kwoty, które zmieniły sytuację rynkową hodowców bydła mlecznego, jak i zakładów mleczarskich.

Podczas Forum prof. Zygmunt Maciej Kowalski z Katedry Żywienia i Dietetyki Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wygłosił wykład dotyczący zaburzeń rujowych związanych z nieodpowiednim żywieniem. Maciej Reimus z firmy Biofeed opowiedział uczestnikom Konferencji o ekspandowaniu w żywieniu bydła. Na Forum Mleczarskim szansę wypowiedzenia się mieli także właściciele gospodarstw, jak np. Arend Jan Hendriks, który opowiedział o kosztach, jakie są związane z hodowlą bydła mlecznego i dlaczego wybrał do współpracy robot udojowy. Dr inż. Paweł Górka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, wygłosił wykład nt. monitoringu cieląt (czyli regularnej obserwacji stada, dzięki której hodowcy uzyskują informacje na temat zdrowia bydła). Leszek Golasiński, Dyrektor Agencji Rynku Rolnego, przedstawił informację na temat funkcjonowania rynku mleka w 2016 roku. Dr hab. Krzysztof Słoniewski z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka wyjaśnił, o czym mówi raport wynikowy, z którym na co dzień spotyka się ponad tysiąc hodowców w województwie pomorskim.

- Dochodzą do mnie liczne sygnały od hodowców oraz przedstawicieli branży mleczarskiej, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami – mówi Aleksander Mach. - Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom i organizujemy wydarzenia tego typu. To ważne dla całej branży. Spotykamy się, by rozmawiać i wymieniać się doświadczeniami. Dzięki temu możliwy jest dalszy rozwój.
Tagi:
źródło: