| Autor: redakcja1

S. Kalemba: Nie będzie zakazu wędzenia

W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w dniu 31 dnia stycznia 2014 roku, podczas drugiego dnia POLAGRA-PREMIERY 2014 minister Stanisław Kalemba poruszył temat wędzenia produktów mięsnych.

S. Kalemba: Nie będzie zakazu wędzenia
Jak zapowiada minister, Unia Europejska nie zakazała wędzenia i będzie ono nadal dopuszczone. W tej kwestii niewiele się zmieni, gdyż w ponad 90% polskie wędliny spełniają nowe normy wytyczone przez UE. Niestety część zakładów może mieć jednak z tym problemy.
 
Przypomnijmy, że unijne rozporządzenie weszło w życie 19 sierpnia 2011 roku i w ramach negocjacji było pilotowane przez Ministra Zdrowia, przy współpracy z organizacjami rolniczymi. Na ten czas nie było żadnych zastrzeżeń co do unijnych wymogów dotyczących obniżonych poziomów zawartości benzo(α)pirenu w mięsie i produktach wędzonych. Jednakże wraz ze zbliżającym się terminem pojawił się problem, gdyż jak zaznacza minister Kalemba – zgodnie z obowiązującymi przepisami przez wszystkie lata każdy zakład produkcyjny powinien mieć wyniki badań, czy te jego wędliny spełniają te normy do 5 mikrogram, które obecnie obowiązują. Tego nie ma.
 
Dlatego też 5 lutego 2014 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbędzie się spotkanie z przedstawicielami producentów z udziałem Wiceministra Zdrowia, Głównego Lekarza Weterynarii oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
- Omówimy wszystkie problemy i ustalimy dalszy plan działań tak, aby żaden zakład nie zaprzestał produkcji, aby zostały utrzymane miejsca pracy, a jednocześnie nasza żywność była zdrowa i bezpieczna – zaznaczył minister Kalemba.


 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!