Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Białoruś wprowadza zakaz eksportu wieprzowiny z Polski. Litwa zaostrza kontrole

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W związku z wykryciem ogniska afrykańskiego pomoru świń na terenie Polski, w czwartek 20...

W związku z wykryciem ogniska afrykańskiego pomoru świń na terenie Polski, w czwartek 20 lutego 2014 roku Białoruś wprowadziła ograniczenia na przywóz wieprzowiny z Polski. Jednocześnie Litwa zaostrzyła kontrolę sprowadzanego mięsa z naszego kraju.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jak poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa, czasowe embargo ze strony Białorusi dotyczy żywych świń, a także mięsa wieprzowego, w tym również dziczyzny. Ponadto restrykcje obejmują produkty wytworzone ze skóry, szczeciny, trofeów myśliwskich, jak również pasze i dodatki do nich roślinnego i zwierzęcego pochodzenia, które nie zostały poddane termicznej obróbce. Zastrzeżono jednak, że pasze i dodatki wyprodukowane do 19 lutego, będą mogły być wwiezione na teren Białorusi.
 
Białoruskie władze podkreśliły także konieczność kontroli bagażów ręcznych, co ma zapobiec przedostawianiu się produktów wieprzowych i dziczyzny, a także innych zakazanych towarów z Polski. Oznacza to ściślejszy monitoring na przejściach granicznych.
 
W przypadku Litwy, całkowity zakaz importu wieprzowiny z Polski jest niemożliwy ze względu na obowiązujące unijne prawo. W związku z tym władze litewskie podjęły decyzję o zaostrzeniu kontroli hurtowników i wwożonej na terytorium Litwy wieprzowiny.
 
Władze weterynaryjne podejrzewają, że część sprowadzanego z Polski mięsa nie jest rejestrowana. W związku z tym nadzór dotyczyć będzie również mieszkańców pogranicza, którzy podróżują na zakupy do Polski.
 
Przypomnijmy, iż chorobę ASF wykryto w gminie Szudziałowo w województwie podlaskim, niedaleko granicy z Białorusią.

Czytaj więcej o Afrykańskim Pomorze Świń

 
Jak podkreślają eksperci, wirus afrykańskiego pomoru świń nie jest groźny dla człowieka, gdyż zwierzęta nie przenoszą ich na ludzi, to jej wykrycie odegra niekorzystny wpływ dla gospodarstw rolnych. W ubiegłym roku bowiem Polska była największym eksporterem wieprzowiny na Białoruś. W okresie od stycznia do końca listopada wywieziono jej za 79 milionów dolarów.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl