| Autor: redakcja1

W lutym ceny trzody w Polsce i UE były znacznie wyższe niż rok temu

Według danych Komisji Europejskiej, w lutym cena trzody klasy E w UE-28 mogła wynieść 152 EUR/100 kg wagi poubojowej, a w Polsce 148,30 EUR.

W lutym ceny trzody w Polsce i UE były znacznie wyższe niż rok temu

Ceny trzody chlewnej


W odniesieniu do cen z poprzedniego miesiąca, cena w UE-28 była prawdopodobnie taka sama, ale cena w Polsce mniejsza o 2%, natomiast w porównaniu do cen sprzed roku, cena w UE-28 była wyższa o 18%, a w Polsce o 16%. Z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej wynika, że w lutym 2017 r. cena trzody w Polsce wyrażona w złotych mogła wynieść 4,85 zł/kg i być o 1% mniejsza niż w styczniu 2017 r. i 18% większa niż w lutym 2016 r.


Pogłowie trzody chlewnej


Zwyżka cen w skali roku jest następstwem spadku pogłowia świń w całej Unii Europejskiej, które w grudniu 2016 r. było o 3% niższe niż rok wcześniej, w tym pogłowie macior prośnych o 6%. Pogłowie trzody zmalało prawie we wszystkich krajach, poza Hiszpanią, Wielką Brytanią - wzrost o 3%, Polską o 5% i Irlandią o 4%. W Hiszpanii i w Irlandii zwyżce ogólnego pogłowia towarzyszył spadek pogłowia macior prośnych o 1%. W Polsce i w Wielkiej Brytanii pogłowie macior prośnych zwiększyło się odpowiednio o 8% i 3%.
 
Jak wskazuje Danuta Zawadzka z IERiGŻ, najgłębsza obniżka pogłowia trzody miała miejsce na Węgrzech o 8%. W Czechach i w Holandii wyniosła ona 5%, we Francji 4%, w Danii i w Belgii – 3%, a w Niemczech 1%. W większości tych krajów, poza Belgią i Niemcami, spadek pogłowia macior prośnych był nieco niższy od obniżki ogólnego pogłowia. W Belgii był on z kolei znacznie głębszy, gdyż wyniósł 6%, a w Niemczech 3%.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: