| Autor: redakcja1

W lutym ceny trzody w Polsce i UE były znacznie wyższe niż rok temu

Według danych Komisji Europejskiej, w lutym cena trzody klasy E w UE-28 mogła wynieść 152 EUR/100 kg wagi poubojowej, a w Polsce 148,30 EUR.

W lutym ceny trzody w Polsce i UE były znacznie wyższe niż rok temu

Handel trzodą chlewną


Spadek pogłowia macior prośnych w Danii i w Holandii wpłynie najprawdopodobniej na ograniczenie importu prosiąt i warchlaków do Polski. Holandia już w 2016 r. obniżyła eksport żywych świń o 30%, w tym do Niemiec o 21%, do Hiszpanii o 44%, a do Polski o 42%. Zmniejszenie ogólnego stanu pogłowia trzody w Unii Europejskiej będzie miało wpływ na zwyżkę cen w 2017 r., ale o skali ich wzrostu ostatecznie zadecyduje eksport do krajów trzecich. W 2016 r. wywóz ten wyniósł 4 140 tys. ton w wadze poubojowej i był o 23% większy niż w 2015 r. Około 45% wysyłek stanowiły dostawy do Chin. W porównaniu z rokiem poprzednim zwiększył się on o 63%. Następne, prawie 20% wywozu wieprzowiny do krajów trzecich był to eksport do Japonii i Hongkongu. wysyłka do tych krajów była większa niż rok wcześniej odpowiednio o 9,5% i 24%.
 
W końcu 2016 r. nastąpiło jednak spowolnienie dynamiki eksportu do krajów trzecich. Powodem tego była nasilająca się konkurencja ze strony USA, gdzie w wyniku narastającej zwyżkowej fazy produkcji wieprzowiny doszło do głębokiego spadku cen, gdzie w IV kwartale ceny trzody na amerykańskim rynku były o 17% niższe niż rok wcześniej. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w 2017 r.
 
W grudniu 2016 r. pogłowie trzody w Stanach Zjednoczonych było bowiem o 3,7% wyższe niż rok wcześniej, w tym pogłowie tuczników o 4%. USDA przewiduje, że produkcja wieprzowiny w całym 2017 r. będzie większa o ok. 5%, a ceny mniejsze o 15-20%.
 
Drugą ważną okolicznością mogącą ograniczyć popyt ze strony Chin jest oczekiwany wzrost chińskiej produkcji wieprzowiny. Z danych USDA/FAS wynika, że w 2017 r. chiński import będzie o 8% niższy niż rok wcześniej.
 
Wymienione wyżej czynniki, a przede wszystkim wzrost pogłowia trzody w Polsce mogą negatywnie odbić się na tegorocznych cenach trzody. Można oczekiwać, że w I półroczu 2017 r. ceny te będą prawdopodobnie nadal większe niż rok wcześniej, ale ich przewaga będzie powoli maleć. W II półroczu liczyć się jednak trzeba nawet ze spadkiem tych cen.


Tagi:
źródło: