| Autor: redakcja1

Dodatkowe restrykcje w imporcie kanadyjskiej wieprzowiny do Rosji

Rosyjskie władze weterynaryjne wprowadziły tymczasowe embargo na import produktów wieprzowych z Kanady z uwagi na stosowanie w produkcji zabronionych w Rosji substancji, w tym hormonu wzrostu o nazwie raktopamina – podaje FAMMU/FAPA.

Dodatkowe restrykcje w imporcie kanadyjskiej wieprzowiny do Rosji

Import wieprzowiny z Kanady

Zakaz obejmuje także tłuszcz wieprzowy i słoninę, które nie były objęte rosyjskim embargiem z sierpnia br. Nowe obostrzenia oznaczają, że rynek rosyjski pozostanie poza zasięgiem dla kanadyjskiej wieprzowiny, nawet jeśli Moskwa zdecyduje o zniesieniu czy złagodzeniu sierpniowego embarga.
 
Kanada, podobnie jak USA, zgodziła się na ustanowienie dla dostaw do Rosji systemu produkcji wieprzowiny wolnej od raktopaminy. W pierwszym półroczu 2014 r. kanadyjski eksport tego gatunku mięsa na rynek rosyjski znacznie wzrośnie. Wywozy zostały jednak wstrzymane w sierpniu tego roku w wyniku wprowadzenia embarga.
 
Rosyjskie władze weterynaryjne Rosselkhoznadzor stwierdziły, że w obrębie poprzednich dziesięciu miesięcy stopniowo zwiększała się liczba wykrywanych przypadków wystąpienia raktopaminy w sprowadzanych z Kanady produktach wieprzowych.
 
Według Rosjan, strona kanadyjska nie przedstawiła swoich propozycji na zagwarantowanie norm i wymogów bezpieczeństwa przewidzianych w przepisach Unii Celnej Rosja-Kazachstan-Białoruś. Rosselkhoznadzor sugeruje również, że dodatkowe obostrzenia mogą wkrótce zostać rozszerzone także na USA.
 
Raktopamina jest hormonem wzrostu, który jest powszechnie używany w produkcji zwierzęcej w obu Amerykach, lecz zakazanym w innych częściach globu, w tym w Rosji, Chinach i UE.Tagi:
źródło: