| Autor: redakcja6

Eksport mięsa wieprzowego. Włochy głównym odbiorcą wieprzowiny z Polski

Z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w okresie od stycznia do końca marca 2014 roku eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z Polski na rynek unijny był wyższy niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku, pomimo wystąpienia dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń na terenie Polski – poinformował Bank BGŻ.

Eksport mięsa wieprzowego. Włochy głównym odbiorcą wieprzowiny z Polski
Z danych wynika, że w pierwszym kwartale 2014 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej zakupiły znacznie więcej polskiej wieprzowiny. Spowodowało to 18-procentowy wzrost wywozu eksportu na unijny rynek do poziomu 62 tys. ton w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku. Ponadto, wywóz na rynek wewnętrzny wzrastał systematycznie z miesiąca na miesiąc. Było to możliwe dzięki zwiększeniu sprzedaży do Włoch, Słowacji i Niemiec. Państwa te zaimportowały łącznie o 6,7 tys. ton więcej mięsa, czyli przeciętnie o 28% w skali roku.
 
W związku z tym Włochy stały się głównym odbiorca mięsa wieprzowego z Polski, z 25-procentowym udziałem w strukturze sprzedaży zagranicznej. Drugie miejsce zajęły Niemcy, gdzie trafiło około 10% wolumenu eksportu wieprzowiny.
 
Według Banku BGŻ, tak dynamiczny wzrost odegrał kluczową rolę wobec zamknięcia rynków trzecich – rosyjskiego, białoruskiego, ukraińskiego, koreańskiego, chińskiego, japońskiego itp., które miało miejsce na początku lutego bieżącego roku w związku z pojawieniem się ognisk ASF w Polsce. Z danych MRiRW wynika, że w pierwszym kwartale eksport na rynki pozaunijne zmalał o 37% w ciągu roku i wyniósł 28,3 tys, ton, a największe spadki odnotowano w lutym i marcu, kiedy to wolumen eksportu zmniejszył się o odpowiednio 50% i 78% w relacji rocznej.
 
W wyniku tych zmian łączny eksport mięsa wieprzowego w pierwszym kwartale był o 7% niższy, tj. 7,4 tys. ton i ukształtował się na poziomie 90,4 tys. ton. Zmianie uległa także struktura eksportu. W 2013 roku połowa sprzedaży trafiła na rynek państw członkowskich, a obecnie jest to już 69% łącznego eksportu. Według ekspertów Banku BGŻ, tendencje te będę się powiększać ze względu na zamknięcie kluczowych rynków pozaunijnych na mięso wieprzowe z Polski.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!