Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Handel wieprzowiną w Unii Europejskiej (I-II 2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Aktualnie ceny trzody w Unii Europejskiej zależą przede wszystkim od eksportu. Jego spadek...

Aktualnie ceny trzody w Unii Europejskiej zależą przede wszystkim od eksportu. Jego spadek oznacza większą podaż na wspólnotowym rynku, a to z kolei obniżkę cen - poinformowali: Jan Małkowski i Danuta Zawadzka w najnowszym wydaniu Rynku Rolnego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W okresie I-II 2014 r. eksport wieprzowiny z Unii Europejskiej do krajów trzecich wyniósł 452 tys. ton w wadze poubojowej i był o 8,9% niższy niż w analogicznym czasie przed rokiem, w tym w lutym wobec zeszłego roku aż o 20%. W ujęciu rocznym, w największym stopniu zmalała wysyłka do Rosji. W okresie I-II 2014 r. wyniosła on 44 tys. ton i był o 59% mniejsza niż rok wcześniej.
 
Zdaniem Małkowskiego i Zawadzkiej, najwięcej produktów wyeksportowano w styczniu - 42 tys. ton., gdyż w lutym były to ilości śladowe. W okresie tym zmalała również wysyłka do Chin o 6%, w tym w lutym o 13%. Dostawy w tym kierunku nadal stanowiły jednak 25% eksportu unijnego.
 
W okresie I-II 2014 r., w odniesieniu do analogicznego okresu roku poprzedniego zwiększył się to wywóz wieprzowiny do Hongkongu o 8%, Japonii o 23%, Korei Południowej o 72% i na Filipiny o 58%. Wskaźniki te stwarzają nadzieje, że spadek eksportu i cen nie będzie tak dotkliwy jak początkowo przewidywano.
 
Jak zauważają eksperci, zmniejszenie wolumenu eksportowego dotyczyło większości krajów członkowskich. Najgłębszy był na Litwie - o 54%. W Polsce, Niemczech i na Węgrzech wyniósł on około 20%. Nieznacznie niższy spadek miał miejsce w Hiszpanii o 14% i w Belgii o 10%, a najmniejszy w Danii o 1%. W Holandii wysyłka wzrosła o 9%. Pomimo to ceny trzody były tam stosunkowo niskie i charakteryzowały się także wysokim spadkiem jak przeciętne ceny w UE-28.
 
W styczniu średnia cena trzody klasy E wyniosła w Holandii 142 EUR/100 kg, a w lutym 136 EUR/100 kg. Ceny te były mniejsze niż rok wcześniej odpowiednio o 7% i 11%. W marcu cena trzody w Holandii nadal utrzymywała się na poziomie lutego i była o 12% niższa niż w marcu 2013 r.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl