| Autor: redakcja1

Handel zagraniczny wieprzowiną z Polski i UE w 2014 r.

Departament Rolnictwa USA (USDA) szacuje, że w 2014 r. nastąpi wzrost konkurencji na globalnym rynku wieprzowiny – informuje Agencja Rynku Rolnego.

Handel zagraniczny wieprzowiną z Polski i UE w 2014 r.
Nasilenie konkurencji będzie związane ze zwiększeniem się produkcji w krajach należących do czołowych eksporterów wieprzowiny - USA, Brazylia, a także w krajach niebędących tradycyjnymi eksporterami tego mięsa jak Białoruś i Ukraina, przy nieznacznym przyroście światowego popytu importowego.
 
Poza wzrostem konkurencji na globalnym rynku wieprzowiny, do spadku unijnej wysyłki dodatkowo przyczyni się rosyjskie embargo na wieprzowinę z UE. Jednakże eksport do państw Azji Południowo-Wschodniej może częściowo zostać zrekompensowane poprzez obniżkę unijnego eksportu do państw Europy Wschodniej. W rezultacie, w 2014 r. wysyłka asortymentu wieprzowego z UE może być nieznacznie niższy niż w 2013 r. Unijny import tych produktów w 2014 r., tak jak w poprzednich latach, będzie marginalny.
 
Według informacji KE w styczniu 2014 r. z UE wywieziono 248 tys. ton asortymentu wieprzowego, czyli o 2% więcej niż przed rokiem. Głównymi odbiorcami wieprzowiny były Chiny, gdzie wysłano 25% unijnego eksportu, Rosja - 17% i Hongkong - 13%. W odniesieniu do stycznia 2013 r. dostawy tego gatunku mięsa z UE najbardziej zwiększyły się do krajów Azji Południowo-Wschodniej, a więc do Korei Południowej o 91%, Singapuru o 54%, na Filipiny o 42%, do Japonii o 36% i Hongkongu o 1%, a nie zmienił się za to eksport do Chin.
 
Natomiast najwięcej obniżył się wywóz do państw Europy Wschodniej, czyli na Ukrainę o 40% i do Rosji o 21%, a także na Białoruś o 9%. Import produktów wieprzowych do UE w styczniu 2014 r. wyniósł 3 tys. ton, tj. o 7% mniej niż rok wcześniej.
 
W minionym roku, pomimo spadku krajowego pogłowia trzody chlewnej, duży popyt zagraniczny na wieprzowinę przyczynił się do wzrostu jej wywozu. Polska wysyłka żywca, mięsa, tłuszczów i przetworów wieprzowych osiągnęła nienotowaną dotąd granicę 672 tys. ton,a więc o 14% wyższą niż w 2012 r. Wzrost eksportu produktów wieprzowych był możliwy dzięki zwiększeniu importu trzody chlewnej.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!