Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Na rynku wieprzowiny ceny nadal spadają

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Od połowy września br. utrzymuje się trend zniżkowy cen skupu trzody chlewnej. Jak wynika z...

Od połowy września br. utrzymuje się trend zniżkowy cen skupu trzody chlewnej. Jak wynika z danych MRiRW cena skupu trzody chlewnej na przełomie listopada i grudnia br. w Polsce wyniosła 4,63 zł/kg i była niższa o 4% niż przed miesiącem oraz o 8% w ujęciu rocznym.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny skupu trzody chlewnej w Polsce kształtują się pod wpływem cen na rynku unijnym, a te także spadają. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, na początku grudnia w UE trzodę chlewną nabywano po 144,1 euro/100 kg masy poubojowej klasy S-E, a więc taniej o 5% w porównaniu z poprzednim miesiącem i 5% w relacji rocznej.
 
Spadek cen na rynku unijnym, w tym w Polsce, wynika między innymi z mniejszego zapotrzebowania importowego ze strony Chin. W okresie od stycznia do września wolumen wywozu produktów wieprzowych z UE do Chin zmalał aż o 30% do 1004 tys. t. Jak wynika z prognoz FAO w 2017 r., z uwagi na odbudowę pogłowia trzody chlewnej, Chiny sprowadzą o 14% mniej mięsa wieprzowego niż przed rokiem. W związku z tym w najbliższych miesiącach nie należy oczekiwać zwiększenia zakupów ze strony chińskich importerów.
 
Zdaniem ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, spadek sprzedaży produktów wieprzowych do Chin wyraźnie odbija się na wynikach unijnej wysyłki. W okresie pierwszych trzech kwartałów br. z UE wyeksportowano 2,70 mln t produktów wieprzowych względem 3,01 mln t przed rokiem, czyli o 10% mniej. W pewnym stopniu mniejsze zapotrzebowanie ze strony Chin rekompensowane jest przez zwiększony popyt ze strony Korei Południowej o 16%, Filipin o 16%, Stanów Zjednoczonych o 28% oraz Japonii o 9%, jednak nadal jest on zbyt mały, aby w pełni odbudować unijny eksport.
 
Odwrotne tendencje widoczne są w przypadku polskiego handlu zagranicznego. Według danych MRiRW, w okresie od stycznia do września br. z Polski wywieziono 355,6 tys. t mięsa wieprzowego, tj. o 9% więcej w ujęciu rocznym. Silnie wzrósł kontyngent eksportu do Stanów Zjednoczonych, gdzie dostarczono 44,9 tys. t mięsa wieprzowego, czyli aż o 77% więcej niż przed rokiem. Więcej zakupiły też Włochy o 2% i Niemcy o 35%. w dalszym ciągu jednak w Polsce utrzymuje się ujemne saldo handlu zagranicznego mięsem wieprzowym, które w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy br. wyniosło - 153,7 tys. t.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl