| Autor: redakcja1

Na rynku wieprzowiny ceny nadal spadają

Od połowy września br. utrzymuje się trend zniżkowy cen skupu trzody chlewnej. Jak wynika z danych MRiRW cena skupu trzody chlewnej na przełomie listopada i grudnia br. w Polsce wyniosła 4,63 zł/kg i była niższa o 4% niż przed miesiącem oraz o 8% w ujęciu rocznym.

Na rynku wieprzowiny ceny nadal spadają
Ceny skupu trzody chlewnej w Polsce kształtują się pod wpływem cen na rynku unijnym, a te także spadają. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, na początku grudnia w UE trzodę chlewną nabywano po 144,1 euro/100 kg masy poubojowej klasy S-E, a więc taniej o 5% w porównaniu z poprzednim miesiącem i 5% w relacji rocznej.
 
Spadek cen na rynku unijnym, w tym w Polsce, wynika między innymi z mniejszego zapotrzebowania importowego ze strony Chin. W okresie od stycznia do września wolumen wywozu produktów wieprzowych z UE do Chin zmalał aż o 30% do 1004 tys. t. Jak wynika z prognoz FAO w 2017 r., z uwagi na odbudowę pogłowia trzody chlewnej, Chiny sprowadzą o 14% mniej mięsa wieprzowego niż przed rokiem. W związku z tym w najbliższych miesiącach nie należy oczekiwać zwiększenia zakupów ze strony chińskich importerów.
 
Zdaniem ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, spadek sprzedaży produktów wieprzowych do Chin wyraźnie odbija się na wynikach unijnej wysyłki. W okresie pierwszych trzech kwartałów br. z UE wyeksportowano 2,70 mln t produktów wieprzowych względem 3,01 mln t przed rokiem, czyli o 10% mniej. W pewnym stopniu mniejsze zapotrzebowanie ze strony Chin rekompensowane jest przez zwiększony popyt ze strony Korei Południowej o 16%, Filipin o 16%, Stanów Zjednoczonych o 28% oraz Japonii o 9%, jednak nadal jest on zbyt mały, aby w pełni odbudować unijny eksport.
 
Odwrotne tendencje widoczne są w przypadku polskiego handlu zagranicznego. Według danych MRiRW, w okresie od stycznia do września br. z Polski wywieziono 355,6 tys. t mięsa wieprzowego, tj. o 9% więcej w ujęciu rocznym. Silnie wzrósł kontyngent eksportu do Stanów Zjednoczonych, gdzie dostarczono 44,9 tys. t mięsa wieprzowego, czyli aż o 77% więcej niż przed rokiem. Więcej zakupiły też Włochy o 2% i Niemcy o 35%. w dalszym ciągu jednak w Polsce utrzymuje się ujemne saldo handlu zagranicznego mięsem wieprzowym, które w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy br. wyniosło - 153,7 tys. t.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!